Sony so svojou hernou konzolou oslavujú významný deň. Včera totiž ubehlo rovných 25 rokov od predstavenia PlayStation 1 v Japonsku, odkiaľ sa revolučná konzola dostala aj do ostatných častí sveta a spôsobila celosvetový ošiaľ. Súčasťou osláv je aj zápis do Guinessovej knihy rekordov, ktorý súvisí práve s obrovskou popularitou herného zariadenia. 

Áno, je to tak. PlayStation je tu s nami už rovných 25 rokov. Konzola japonskej Sony na domáci trh vstúpila 3. decembra 1994 a spôsobila revolúciu v 3D hraní. Inovácia a pokrokové myslenie japonských dizajnérov bolo cítiť azda v každom smere. Či už to boli pokročilá grafika i animácie, odvážny dizajn ovládača, slot na 128KB pamäťové karty či odklon od kartridžov a implementácia CD-ROM, ktorá začiatkom 90. rokov zažívala celosvetový boom, PS1 preniesla herný zážitok na úplne novú úroveň a ničila konkurenciu v podobe Nintendo 64 či Sega Saturn.

Obe zmienené herné spoločnosti sa v čase uvedenia PS1 na trh vo veľkom spoliehali predovšetkým na vlastný vývoj hier, no Sony sa so svojim herným zariadením rozhodla vo veľkom obrátiť aj na nezávislé herné štúdiá a tretie strany. Risk sa v tomto prípade viac než oplatil a na PlayStation 1 prichádzal jeden originálny titul za druhým.

Či už to boli legendárne závody Gran Turismo, ikonická skákačka Crash Bandicoot, špionážna akcia Siphon Filter, bojovka Tekken či hororová survival akcia Resident Evil, PS1 herný svet preniesla do novej éry a jej hry v mnohých smeroch búrali hranice.

Prečítaj si aj
Crash Bandicoot hlási návrat. Kedy sa dočkáme ohlásenia novej hry?

PlayStation 1 sa vyrábala dlhých 12 rokov a celosvetovo predala viac než 100 miliónov kusov. Stala sa tak vôbec prvým herným zariadením, ktoré dokázalo v predajnosti pokoriť hranicu sto miliónov. Najpredávanejšími titulmi boli Gran Turismo s takmer 11 miliónom vlastníkov, nasledovaný Final Fantasy VII (9,8 mil.), Gran Turismo 2 (9,4 mil.) a bojovkou Tekken 3 (8,3 mil.).

PS1 zároveň vybudovala pevné základy pre nasledovníka PlayStation 2, ktorý na trh prišiel v roku 2000 a s predajmi presahujúcimi 155 miliónov kusov mu dodnes patrí prvá priečka v rebríčkoch konzolových predajov. Práve s predajmi konzol PlayStation súvisí aj zmienený zápis do Guinessovej knihy rekordov, ktorý bol súčasťou včerajších osláv. Ako informuje CNet, Sony totiž dokázalo v rámci domácich herných zariadení predať už viac ako 450 miliónov kusov, čím známa herná značka stanovila svetový rekord.

Najlepšie sa v rámci značky predávala PlayStation 2 (155 mil), nasledovaná aktuálnou PS4 (102,8 mil.), PS1 (102,5 mil.) a PS3, ktorej predaje sa aktuálne pohybujú tesne nad hranicou 87 miliónov. Rekord sa však týka výlučne domácich konzol, ak by sa do úvahy brali aj predaje handheldov, prvenstvo by patrilo Nintendu, ktoré len v rámci konzol do ruky predalo viac než 355 miliónov kusov.

My PlayStation k významnému jubileu gratulujeme a želáme ďalších 25 úspešných rokov. Ak bude Sony pokračovať vo vydávaní takých kvalitných titulov ako Uncharted, Last of Us, Spiderman, God of War či tony ďalších, máme sa na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom