O Microsofte a jeho operačnom systéme sa v posledných týždňoch písalo v skôr negatívách, keďže posledné aktualizácie Windows 10 boli čistou katastrofou. Vývojárom americkej spoločnosti sa však nedávno dostalo aj zaslúženej pochvaly, keďže predinštalovaný a bezplatný Windows Defender sa v nezávislom teste antivírusov umiestnil až prekvapivo vysoko. 

Windows Defender je podľa Techspotu schopný konkurovať aj plateným antivírusom, za používanie ktorých si užívatelia musia priplatiť desiatky eur. V nedávno vykonaných testoch antivírusových programov si bezplatný softvér od Microsoftu vôbec neviedol zle, aj keď v niektorých kategóriách príliš neoslnil.

Twitter/@HeikeRitter

Prečítaj si aj
Objavili nové bezpečnostné hrozby pre Windows 10. Chyby ohrozujú milióny počítačov

Začnime tým najdôležitejším – detekciou vírusov. V teste bolo do počítača vyslaných 10 556 malvérov, Defender nezachytil „iba“ štyri z nich a dosiahol 99,96 % úspešnosť. Vzhľadom k tomu, koľko škody dokáže napáchať čo i len jeden malvér by sme pri neúspešných detekciách radšej videli nulu, 100 % úspešnosť však dosiahli iba platené verzie programov a Defender si vôbec neviedol zle.

Cenou za vysokú úspešnosť bol pomerne veľký počet chybných detekcií. Defender až 13-krát spustil falošný poplach a vyhodnotil súbory ako hrozbu pre počítač aj napriek tomu, že súbory boli úplne v poriadku. Najlepší hráči v rebríčku skončili s nulou, Defender sa v tomto smere zaradil presne do jeho stredu a skončil na siedmom mieste. Len pre porovnanie, najhoršie sa v tejto kategórii umiestnil VIPRE, ktorý falošný poplach spustil až v 40 prípadoch.

YouTube / Screenshot

Prečítaj si aj
Microsoft dáva definitívne zbohom Windows Phone. Vypína najdôležitejšiu súčasť systému

Ako informuje PCGamer, vysoká spoľahlivosť Microsoft Defender v poslednom teste nie je náhoda a program sa v rebríčku najspoľahlivejších antivírusových programov umiestňuje vysoko už dlhodobo. Aj vďaka tomu Defender získal perfektné skóre v troch hlavných kategóriach, v ktorých AV-test softvéry testuje. Konkrétne nimi sú ochrana, výkon a použiteľnosť. V prípade Windows Defender teda platí, že aj zadarmo sa používateľovi dostane vysokého stupňa ochrany.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom