Na server Ulož.to bola pred časom podaná žaloba za nelegálne šírenie českých filmov, ktorých autorov zastupuje spoločnosť Dilia. Súd rozhodol v prípade 6 vybraných českých filmov, ktoré boli na Ulož.to dostupné k bezplatnému stiahnutiu v prospech žalobcu.

Ulož.to mnohí poznáme ako server, kde nájdeme terabajty rôzneho obsahu, od dokumentov, cez hry, až po filmy a seriály. Všetok tento obsah uložený na serveroch si môžu používatelia stiahnuť bezplatne alebo pre rýchlejšie sťahovanie za malý poplatok. Šírením takéhoto obsahu sa však porušujú autorské práva, ktoré sa v prípade 6 českých filmov rozhodla brániť spoločnosť Dilia.

Boje o autorské práva môžu v budúcnosti pokračovať

Podľa rozsudku musí Ulož.to zabrániť šíreniu filmov Pelíšky, Obušku z pytle ven, Ostře sledované vlaky, S čerty nejsou žerty, Vesničko má středisková a Kobry a užovky. Dilia však vybrala len týchto 6 filmov, pretože boj o ďalšie autorské diela by bol nákladnejší a zdĺhavejší, informoval Rudolf Leška z Dilie portál Hospodářské noviny. Týmto spôsobom tak má dôjsť k zastaveniu šírenia vybraných filmov na Ulož.to, no podľa prevádzkovateľa serveru nie je tento boj stratený.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Ulož.to

Nenechaj si ujsť
Najhorší návrh z dielne EÚ môže na internete narobiť obrovské problémy. Takto znie finálna podoba

Hoci súd rozhodol v prospech žaloby, z technického hľadiská má ísť o náročnú požiadavku, ktorá má navyše porušovať slobodu slova a právo na prístup k informáciám. Server sa však musí teraz postarať o to, aby do 2 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku tieto filmy už nešíril. Podobný scenár zrejme uvidíme stále častejšie. Európska únia totiž uvažuje zaviesť do praxe novú smernicu známu ako Článok 13, ktorá by striktne chránila autorské práva na všetky diela, dokumenty a ďalší obsah, vrátane textu.

Boj spoločnosti Dilia s Ulož.to tak nebude ojedinelým sporom. Súdy by sa po schválení novej smernice mohli zaoberať porušovaním autorských práv omnoho častejšie ako tomu bolo doteraz. Prehraný boj serveru Ulož.to tak môže byť len začiatkom. O budúcnosti internetu a autorských práv sa pritom rozhodne už o pár týždňov a po schválení návrhu sa toho veľa zmení. Filtre na obsah porušujúci autorské práva by tak musel mať každý server, inak by mohlo dôjsť k mnohým súdnym sporom. Takéto technické riešenie ale nebude rozhodne jednoduché uskutočniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom