Vesmír je vzrušujúcim miestom a naša snaha o objasňovanie jeho záhad so sebou prináša množstvo zážitkov a tiež obdivuhodný technologický pokrok. Ďalšou pútavou a dôležitou misiou vesmírnej agentúry NASA je výskum, v ktorom hrá hlavnú úlohu Parkerova slnečná sonda.
Sonda je určená na výskum slnečnej koróny a kvôli tomu sa priblíži k Slnku na vôbec najmenšiu vzdialenosť, akú sa kedy podarilo dosiahnuť človekom zostrojenému zariadeniu. Sonda odletela na svoju historickú misiu dnes ráno, aj keď oproti pôvodne naplánovanému času sa štart posunul o 24 hodín.
Počas svojej misie sa priblíži k Slnku na najkratšiu vzdialenosť 6,12 milióna kilometrov. Bude to teda nový historický zápis a vystrieda doterajšieho rekordéra sondu Helios 2. Tá sa ešte v roku 1976 priblížila k Slnku na približne 7-násobne väčšiu vzdialenosť, takmer 43 miliónov kilometrov.
Proti teplu pomôže štít
Štart špeciálnej misie sa odložil pre nevyhovujúce podmienky k štartu. Vynesenie sondy do vesmíru previedla jedna z najväčších rakiet sveta Dela IV Heavy. Kľúčom k tomu, že sa Parkerova slnečná sonda môže dostať tak blízko rozžeravenému Slnku je tepelný štít. Ten bude chrániť vedecké vybavenie a ostatné časti zariadenia pred vysokými teplotami v slnečnej atmosfére (koróne). Odolávať bude teplotám na úrovni 1 371 stupňov Celzia.
NASA sa bude spoliehať aj na automatický systém, ktorý bude upravovať natočenie sondy, aby bola vždy chránená. Keď sonda naberie svoju rýchlosť vďaka využitiu gravitačnej sily Venuše (obehne ju celkovo 7 krát), tak by mala byť zároveň najrýchlejšie letiacim zariadením, ktoré človek kedy vyrobil. Mohla by dosiahnuť rýchlosť až 692 tisíc kilometrov za hodinu. Informuje portál Engadget.
Misia by mala pomôcť vysvetliť extrémne horúčavy v koróne, tiež bude skúmať slnečný vietor a energické častice, ktoré vystreľujú zo slnka pri viac ako polovičnej rýchlosti svetla.
Teraz čítajú

VIDEO Age of Empires IV predstavené a vieme aj dátum vydania. Technická stránka však veľmi sklame

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Sme veľmi blízko obrovského míľnika pre ľudstvo. Na Marse poletí vrtuľník, už roztočil vrtule

Vyrobili ďalšiu revolučnú batériu. Nabíja sa až 10-krát rýchlejšie ako súčasné lítium-iónové

VIDEO VIDEO: Elon Musk konečne ukázal, ako vyzerá preprava ľudí na Teslách revolučným tunelom pod Las Vegas

Ďalší veľký problém Facebooku: Opäť sa predávajú telefónne čísla ľudí, nepatria však do nedávneho megaúniku
Články, ktoré hýbu svetom

Testovanie na COVID-19 priamo v smartfóne? Prídu špeciálne senzory na detekciu vírusu

NASA ide utrácať: Na Mesiaci bude obrovský rádioteleskop a takto postavíme budovy pre osídlenie Marsu

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
