Adopcia elektromobility v automobilovom priemysle presvišťala aj tými najväčšími automobilkami pomerne rýchlo a mnohé sa už zaviazali odstaviť výrobu spalovacích áut, ktoré sa stanú minulosťou už o niekoľko rokov.

K týmto výrobcom sa po novom pridáva aj francúzsky Peugeot, ktorý hlási prechod na čistú elektromobilitu. Spaľováky prestane vyrábať koncom desaťročia, informuje AutoExpress.

Informácie o prechode značky k elektromobilite potvrdila priamo výkonná riaditeľka Linda Jacksonová pre Automotive News Europe.

Peugeot zavrhne spaľováky. Zatiaľ len v EÚ

Transformácia koncernu Stellantis na elektrické autá tak postupne predznamenáva definitívny koniec spaľovacím motorom, ktoré prestanú schádzať z výrobnej linky Peugeotu už od roku 2030. Týmto cieľom tak spoločnosť predbehne aj návrh EÚ, ktorý hovorí o ukončení predaja spaľovákov po roku 2035.

Na prechod si automobilka pripravila nové platformy, na ktorých budú budúce elektromobily postavené. Budú sa odlišovať podľa segmentu, pre ktorý majú byť určené.

Peugeot plánuje priniesť na cesty celkovo 3 nové platformy Stellantis (STLA) vo verziách small, medium a large.

FonTech

Prechod nových vozidiel na ne by mal pritom nastať už okolo roku 2025. Prispôsobené sú totiž nielen pre výlučne elektrický pohon, ale je na nich možné postaviť aj vozidlo s tradičným  spaľovacím motorom. Takéto modely ale budú potom určené výhradne pre menej rozvinuté  trhy, kde je adopcia elektromobility výrazne pomalšia ako v EÚ. Slovenska sa to teda netýka.

Týmto aj Peugeot potvrdzuje, že hoci na starom kontinente chystá prechod k elektromobilite, na iné trhy bude naďalej pre zákazníkov dodávať aj klasické vozidlá so spaľovacími motormi a ponechá si z nich poriadne vysoké zisky.

Okrem Peugeotu však plánujú prejsť na výrobu batériových vozidiel aj ďalšie značky patriace pod koncern Stellantis, medzi ktorými je tiež Opel.

NEPREHLIADNI
Benzín a diesel padajú do zabudnutia. Najprogresívnejšia krajina elektromobility ukazuje Európe, ako to bude vyzerať ďalšie roky

Pôvodom nemecká automobilka si dala za cieľ prejsť na čistú elektromobilitu už v roku 2028. Len o rok skôr chce tento cieľ dodržať aj Alfa Romeo a v roku 2026 plánuje výlučnú produkciu elektromobilov aj DS. Sesterský Citroën zatiaľ termín, kedy sa plánuje zbaviť spaľovacích motorov, neoznámil, informuje AutoCar.uk.

Spaľováky budú naďalej predávať aj iné automobilky

Pokračujúci predaj konvenčných áut na menší trhoch však nebude v prípade Peugeotu vôbec ojedinelý. Rovnakú stratégiu totiž zvolila aj Škoda a VW z konkurenčného koncernu.

Hoci sa môže zdať, že značky majú na zákazníkov dvojaký meter, dôvod tohto rozhodnutia je jednoduchý. Pre vybrané trhy si dokonca VW Group pripraví aj úplne novú platformu pre spaľováky, ktorá sa bude predávať aj v čase, kedy by už na európskych cestách mali jazdiť prevažne elektromobily.

NEPREHLIADNI
V EÚ prestane predávať spaľovacie motory, proti elektromobilom však aktívne bojuje

Takáto nová platforma pre spaľováky sa pritom dostane na trh v Rusku, Indii alebo Brazílii, kde je adopcia elektrických áut omnoho pomalšia a komplikovanejšia než na starom kontinente. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú