Volkswagen sa pred časom zaviazal, že s výrobou vozidiel so spaľovacím motorom v Európe skoncuje do roku 2035 a s vývojom nových agregátov nepočíta.

Automobilka si chce vystačiť s aktuálne vyvíjanými spaľovákmi a v nasledujúcich rokoch presedlať na európskom trhu na elektromobilitu.

Spolu so Škodou a ďalšími koncernovými značkami však bude značka na iných trhoch stále predávať aj spaľováky, informoval Jiří Dietrich zo Škody v rozhovore pre Automotive News Europe.

Hoci sa môže zdať, že značky majú na zákazníkov dvojaký meter, dôvod tohto rozhodnutia je jednoduchý. Pre vybrané trhy si dokonca VW Group pripraví aj novú platformu pre spaľováky, ktorá sa bude predávať aj v čase, kedy by už na európskych cestách mali jazdiť prevažne elektromobily.

Rozvojové trhy budú dostávať spaľováky aj naďalej

Takáto nová platforma pre spaľováky sa pritom dostane na trh v Rusku, Indii alebo Brazílii, kde je adopcia elektrických áut omnoho pomalšia a komplikovanejšia než na starom kontinente. Ide o platformu s označením MQB-A0, na ktorej budú postavené mnohé cenovo dostupné spaľováky, od malých mestských vozidiel, až po 7-miestne rodinné autá. Jej vývoj zastrešuje práve Škoda.

NEPREHLIADNI
Elektromobily vraj položia na Slovensku celú elektrickú sieť. Odborníci spočítali, ako je to naozaj

Na takýchto trhoch sa teda majú aj o vyše 14 rokov stále uplatniť spaľovacie autá, zatiaľ čo Európa bude podliehať elektrifikácii osobnej dopravy. Týmto spôsobom však bude môcť VW pružne reagovať na situáciu v rozvojových krajinách, kde s flexibilnou platformou prinesie na cesty mnoho cenovo dostupných modelov. Podľa odhadov Škody majú predaje konvenčných áut na týchto trhoch narásť o 58 % na 7,5 milióna kusov už v najbližších rokoch.

Volkswagen Newsroom

Do roku 2036 by sa potom predaje takýchto spaľovákov mali dostať až na 8,5 milióna kusov. Kľúčovou výhodou spomenutej platformy bude podpora modelov s dĺžkou do 4000 mm a od 4500 do 4700 mm, podotkol Dietrich.

Prvé takéto autá postavené na platforme MQB-A0 by sa mali na vybraných trhoch objaviť už v roku 2025. Okrem Ruska, Brazílie či Indie by sa mali objaviť aj v Afrike, ďalších krajinách Latinskej Ameriky či v juhovýchodnej Ázii, avšak nie v Číne.

Popri spaľovacích motoroch bude môcť táto platforma podporiť aj vývoj hybridných vozidiel na základne emisných obmedzení v jednotlivých krajinách, čo opäť poskytne VW a Škode možnosť rozvoja a pružnej reakcie na tamojšie trhové podmienky.

V Európe dostaneme už len elektromobily s novou platformou

Na druhej strane však VW v Európe nasadí Scalable Systems Platform (SSP), teda platformu, ktorá bude určená pre elektrické vozidlá s funkciami autonómneho riadenia vozidiel koncernových značiek. Vidieť by sme ju teda mali aj v modeloch Škody, Audi, Porsche, Seat a, samozrejme, VW. Na trh by sa mali prvé modely s touto platformou dostať už v roku 2026.

NEPREHLIADNI
Dvaja najväčší výrobcovia áut nepodpísali ekologickú megadohodu. Do sveta posielajú jasný odkaz

Týmto spôsobom chce koncern podporiť svoje plány pre odstavenie výroby spaľovákov v Európe do roku 2035. Člen predstavenstva spoločnosti Klaus Zellmer pre nemecké noviny Muenchner Merkur pred časom uviedol, že celá flotila modelov automobilky bude plne uhlíkovo neutrálna najneskôr do roku 2050. Podľa VW by sa pritom mali v roku 2035 tvoriť elektromobily už 70 % všetkých predajov nových áut v EÚ.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú