Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA prezradila, kedy by sa dvojica kozmonautov Doug Hurley a Bob Behnken, ktorí boli súčasťou misie Demo-2, prvého letu kapsuly Crew Dragon s ľudskou posádkou, mohla vrátiť na Zem. Ako informuje portál SpaceFilghtNow, najpravdepodobnejšia doba návratu je plánovaná na august.

Vesmírne lety Američanov vlastnými raketami sa spoločnostiam SpaceX a NASA podarilo úspešne obnoviť. Misia Demo-2 zvládla prvú polovicu svojej cesty, no teraz čaká dvojicu astronautov niekoľko výletov do otvoreného vesmíru. Na misii sa postarajú o výmenu modulov na ISS a až potom sa bude plánovať ich návrat domov, informoval Ken Bowersox, jeden z vedúcich misie Demo-2.

Presný harmonogram návratu však nezáleží iba od toho, ako budú postupovať práce astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ale NASA bude samozrejme prihliadať aj na poveternostné podmienky, ktoré musia byť ideálne počas samotného návratu v pristávacích zónach v Atlantickom oceáne.

Celá misia môže podľa Bowersoxa trvať jeden až štyri mesiace. Štyri mesiace sú maximálna doba, nakoľko kapsula Crew Dragon misie Demo-2 získala certifikáciu iba na 4 mesiace vo vesmíre. Počas tejto doby sa samozrejme monitoruje aj stav kapsuly a po návrate na Zem sa zozbierané dáta analyzujú a SpaceX podrobí kapsulu vylepšeniam, ktoré predĺžia jej maximálny pobyt vo vesmíre až na 210 dní.

Práve 210 dní je periodicita trvania ďalších misií kapsule Crew Dragon, z ktorých prvá ponesie názov Crew-1. Na tejto misii sa zúčastní až štvorica astronautov, konkrétne traja Američania Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker a jeden Japonec Soichi Noguchi. Aktuálne má byť obmedzujúcim faktorom kapsuly Crew Dragon jedine degradácia solárnych panelov, no to by sa v budúcnosti malo výrazne zlepšiť.

Dvojica astronautov má teraz za úlohu vymeniť niekoľko solárnych panelov na vesmírnej stanici ISS, ktoré tam ešte pred mesiacom priviezli Japonci. Až po dokončení prác na Medzinárodnej vesmírnej stanici začne spoločnosť NASA plánovať cestu týchto dvoch astronautov späť na Zem.

NASA

Poveternostné limity pre návrat sú pomerne prísne. Ako informoval Bowersox, maximálna rýchlosť vetra musí byť nižšia ako 17 km/h. Aj preto je najpravdepodobnejším mesiacom na návrat august, vtedy je totiž v Mexickom zálive relatívne nízka veterná aktivita. Pristávacie zóny sa nachádzajú približne 45 km od pobrežia Floridy.

NASA si už teraz objednala 6 ďalších letov, ktoré by už mali trvať spomínaných 210 dní. SpaceX tiež uzavrel dohody s agentúrami Axinom Space a Space Adventures, ktoré poskytnú vesmírne lety pre obyčajných ľudí, avšak najneskôr až koncom roka 2021.

SpaceX teraz rozhodne potrebuje úspešne pristáť s kapsulou Crew Dragon misie Demo-2, vykonať analýzu všetky údajov, vylepšiť niektoré vlastnosti, aby v budúcnosti dokázala kapsula vo vesmíre vydržať celých 210 dní, a hlavne aby dokázala pristávať aj v horších poveternostných podmienkach.

Kto by si bol kedy pomyslel, že z peňazí, ktoré Elon Musk získal z predaja podielu v PayPal, raz vzíde významná súkromná firma, ktorá ako prvá pošle astronautov do vesmíru a otvorí tak dvere komerčným letom? To, čo sa ešte začiatkom milénia zdalo ako nereálne, je skutočnosťou. SpaceX to dokázal. Celý komentár k prvému letu SpaceX nájdeš v našom veľkom článku.

Ďalšie zaujímavé témy o SpaceX

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú