Pri prechádzaní internetu si už určite niekoľkokrát natrafil na formu reCAPTCHA, ktorá od teba vyžaduje potvrdenie, že „nie si robot“. Síce dôležitý, ale často otravný proces by sa mohol v blízkej budúcnosti opäť zjednodušiť, a to vďaka novému spôsobu vyhodnocovania aktivity.

Ochrana webov pred prívalom automatizovaných botov je dôležitá a zabraňuje nepríjemnostiam, podvodnému využívaniu služieb či spamu. K účelu takejto ochrany slúži forma reCAPTCHA, ktorá patrí pod krídla Google a deteguje podozrivú aktivitu. Proces overovania sa už dlhšie vyvíja a zlepšuje, pričom v súčasne využívanej verzii zväčša prebieha zakliknutím tlačidla.

No v prípade nejasností mohla po vyplnení „reCAPTCHA“  stále prísť nejaká (nie vždy) jednoduchá overovacia úloha. Napríklad označenie obrázkov s dopravnými značkami či budovami. Google však teraz už finalizuje posledné testy reCAPTCHA vo verzii 3, ktorá neprerušuje používateľov počas prehliadania internetu. Proces bude teraz na pozadí vyhodnocovať skóre používateľa na základe jeho interakcie so stránkou.

Jednoduchšie, ale stále bezpečné

Napríklad na základe pohybu kurzora myši následne algoritmus priradí skóre 1.0 (vyhovujúce) alebo 0.0, ktoré znamená detekciu robota. Takouto cestou sa tak opäť zjednodušuje používateľský zážitok a ponecháva pritom pôvodná ochrana pred automatizovanými skriptami. reCAPTCHA je už dostupná v beta verzii a Google detailnejšie opisuje jej implementovanie prostredníctvom svojich oficiálnych stránok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú