Dlho očakávaná a vyvíjaná kozmická loď Orion sa konečne dostala do rúk NASA a ich konštrukčnej haly, v ktorej ju spoja s raketou SLS, informuje portál Spaceflight Now. Má šancu, že poletí ešte v tomto roku – vzhľadom na pôvodné plány je to však len sotva dôležitý míľnik.

24 miliárd a 15 rokov

Ako v minulom roku písal portál Ars Technica, NASA naliala do projektu kozmickej lodi Orion 23,7 miliárd amerických dolárov. Je síce mnohonásobne lacnejší, než jeho predchodca Apollo, napriek tomu však predražený.

Ide pritom len o cenu za jeho vývoj a prekonáva cenu vývoja gigantickej rakety SLS, ktorá je sama o sebe mnohonásobne predražená a neustále mešká. Orion je aktívne vyvíjaný už od roku 2006 a pôvodne mal spustiť éru ľudských letov na Mars, to sa však nikdy nestalo.

Kozmická loď Orion, ktorá má dostať astronautov na obežnú dráhu Mesiaca. Zdroj: NASA/Flickr

Táto kozmická loď, ktorú vyvinula spoločnosť Lockheed Martin, v minulosti letela na rakete dvakrát. Raz na experimentálnej Ares I a následne na Delta IV Heavy. Jej prvá skutočná vesmírna misia je už za rohom a NASA sa chystá spojiť ju s raketou SLS.

Stíha to ešte tento rok?

Okolo termínu prvého štartu misie Artemis I, ktorá vezme Orion k Mesiacu, panuje množstvo neistoty. Neustále meškanie spôsobilo, že k štartu dôjde až začiatkom roka 2022, tohtoročný decembrový let však ešte stále nie je úplne vylúčený. Karty však môže zamiešať aj nový administrátor NASA, ktorý robí nečakané zmeny.

NASA/Flickr

Orion má na výšku 20 metrov, avšak aj so záchranným systémom, ktorého úlohou je dostať posádku do bezpečia v prípade, že raketa počas štartu zlyhá. S raketou ho spoja už koncom tohto týždňa, čo znamená, že prvá raketa SLS je hotová, píše NASA.

Podobne ako zvyšok rakety, aj samotný Orion používa staré technológie z Raketoplánu, v tomto prípade jeho manévrovací systém, ktorý sa stal hlavným motorom servisného modulu. Za servisným modulom stojí Európska vesmírna agentúra a Airbus.

NASA/Flickr

Zatiaľ bez astronautov

Keďže je Artemis I predovšetkým testovacím a demonštračným letom, na palube Orionu sa žiadni astronauti neocitnú. Miesto toho NASA použije manekýna, ktorého vybavia meracími prístrojmi pre monitorovanie letových vlastnosti a ich vplyvu na posádku.

Ak pôjde všetko podľa plánov, druhá misia programu Artemis odštartuje až v roku 2023 – tentoraz však so štyrmi astronautmi na palube, informuje Lockheed Martin. Na Mesiaci však nepristanú, dostanú sa len na jeho obežnú dráhu podobne, ako prvé misie Apollo.

SpaceX

Pre pristátie na Mesiaci je potrebný dodatočný pristávací modul, ktorý zatiaľ nie je v rukách NASA. Kontrakt na jeho zostrojenie udelila spoločnosti SpaceX, ktorý chce použiť špeciálne upravenú raketu Starship. Voči rozhodnutiu sa odvolal Bezosov Blue Origin, ktorý NASA zažaloval – zatiaľ však neúspešne a zbytočne, pričom jediným úspechom je ďalšie zbrzdenie celého programu a dodatočné administratívne zaťaženie NASA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú