Nový administrátor NASA, Bill Nelson, podľa niektorých rozvracia NASA a je známy výrokmi, ktoré si protirečia alebo nedávajú žiadny zmysel. Na pár dní sa dostal aj do vesmíru, astronauti však z neho radosť nemali a počas letu na Raketopláne do vesmíru dostal prezývku „Balast“, teda zbytočná záťaž.

Ľuďom chýba Trumpov človek

Bill Nelson je podľa väčšiny už od začiatku pomerne nezaujímavý, niektoré jeho rozhodnutia ale ľudí rozhorčujú a ostáva nad nimi rozum stáť. Ako informuje portál Space, Bill Balast Nelson sa rozhodol oddeliť úrad pre ľudské vesmírne lety na dve časti.

Ako sa na Twitteri vyjadril Thomas Burghardt, oddelenie už funkčných misií s ľudskou posádkou od tých, ktoré sú ešte len vo vývoji, ako napríklad novodobý lunárny program Artemis, je dobrý krok. Problém je však v tom, akým spôsobom NASA túto zmenu vykonala.

Bill Nelson preberajúci Medzinárodnú vesmírnu stanicu s ukrajinským prezidentom Vladimírom Zelenskijim. Zdroj: NASA

Oddelenie totiž viedla Kathy Leuders, ktorá má v komunite dobré meno. Po novom prerozdelení oddelení však viac Kathy Leuders Artemis na starosti nemá a istým spôsobom sa preto jedná o degradáciu jej postavenia. Okrem komunity mala plnú podporu aj od Elona Muska, keďže v rámci ľudských vesmírnych letov spolupracovali.

Viacerí stihli podotknúť, ako im chýba Jim Bridenstine – šéf NASA počas Trumpovej administratívy, ktorý bol vždy plný energie a pre posun vpred v oblasti vesmíru spravil čokoľvek.

Nedáva to zmysel

NASA argumentuje tým, že tento krok pomôže dosiahnuť lepšiu efektivitu a zaistiť úspech misie, píše Ars Technica. V skutočnosti ale vzali dôležitú rolu z rúk profesionála a zverili ju komusi, kto je oveľa menej oboznámený s komerčnými vesmírnymi letmi, na ktoré sa NASA tak veľmi snaží preorientovať.

Bill Nelson ako astronaut Raketoplánu. Zdroj: NASA

Situáciou nie je práve nadšený ani známy vesmírny žurnalista Eric Berger, ktorý s Nelsonom nesúhlasí. Kým podľa Billa Nelsona je dôvod tohto kroku „očividný“ a rozumný, Eric Berger podotýka, že Kathy Leuders je odborníčka práve na vývoj a nie na operácie, do ktorých bola v novom prerozdelení obsadená.

Ako v minulosti informoval Ars Technica, Nelson tvrdil, že by politici nemali riadiť NASA a dokonca v tom odporoval aj obľúbenému Jimovi Bridenstineovi. A tak sa stal on, politik, riaditeľom NASA. Keď sa Berger Nelsona spýtal priamo, či ide o degradáciu Kathy Leuders, administrátor otázku ignoroval.

NASA by podľa neho mali zavrieť

Okrem šikany od astronautov vo forme vtipnej prezývky, ktorá mu zrejme prischne ešte na dlhú dobu, je Bill Nelson známy ešte jedným ironickým výrokom. Administrátor Balast totiž v minulosti povedal, že ak NASA nedokáže postaviť raketu za 11,5 miliardy amerických dolárov, mala by zavrieť.

Raketa SLS, ktorú mala NASA postaviť o polovicu lacnejšie. Zdroj: NASA

O desaťročie neskôr SLS ešte stále nevzlietla a jej cena už presiahla 20 miliárd. Ešte horšie je, že Obamova administratíva chcela zveriť túto úlohu do rúk súkromným spoločnostiam ako je napríklad SpaceX. Práve vtedy Nelson povedal, že to NASA hravo zvládne za spomínaných 11,5 miliardy.

NASA preto pod jeho vedením nie je v práve najlepšom stave. Aké sú vôbec jeho úmysly? Mýli sa alebo len klame? Ani jedno – je to jednoducho politik.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú