Na Slovensku máme mnoho poskytovateľov internetového pripojenia, no spomedzi všetkých sa najväčším pokrytím môže pýšiť práve Orange. Tentokrát to bola práve táto spoločnosť, ktorá nedopatrením spomalila rýchlosť internetu kvôli nadmernej spotrebe dát. Systém Orangeu zle vyhodnocoval prenesené dáta a 8 % používateľov jeho DSL siete tak prehliadalo internet rýchlosťou len 128 kbps. 

Jeden z najväčších operátorov u nás sa už v minulosti potýkal s problémami vo svojej internetovej sieti, no tentokrát sa objavila ďalšia chyba, ktorá neprávom obmedzila rýchlosť pripojenia mnohým zákazníkom. Systém Orangeu im mal nesprávne pripočítavať ohromné množstvo dát, čím prekročili stanovený limit 300 GB mesačne. Pokiaľ zákazník presiahne počas mesiaca toto množstvo dát, systém mu automaticky obmedzí rýchlosť pripojenia len na 128 kbps .

Neobjasnený problém zaskočil mnohých zákazíkov

Chybu v systéme ohlásil portálu DSL.sk poškodený zákazník, ktorý mal podľa systému preniesť behom 24 hodín neuveriteľných 763 GB dát. Vzhľadom na rýchlosť jeho pripojenia v sieti DSL 8, ktorá činí 8 MB/s pri sťahovaní a 1 MB/s pri uploade, by takého množstvo mohol v reále preniesť až za 8 dní. Takýto veľký prešľap si už Orange musel pripustiť a operátorovi neostávalo nič iné, iba sa zákazníkom ospravedlniť.

Zobraziť celú galériu (0)
Orange láka na kúpu smartfónu, Orange

Nenechaj si ujsť
Podľa európskeho prieskumu sú na Slovensku jedny z najdrahších paušálov

K príčine tohto problému sa však odmietal vyjadriť. Rovnako nie je známe ani to, či spoločnosť poškodených zákazníkov nejako odškodnila. Orange túto situáciu pripísal iba technickej chybe v jeho systéme, ktorá už bola opravená, no so spôsobom riešenia sa opäť s nikým nepodelil. Problém sa podľa pracovníka infolinky dotkol mnohých zákazníkov a nešlo teda o ojedinelú chybu.

Prešľapy Orangeu však vyvolávajú otázky, či je jeho systém dôveryhodným spôsobom počítania prenesených dát a či sa takéto chyby nebudú opakovať. Spoločnosť sa ale odmietla vyjadriť k akýmkoľvek otázkam, avšak do budúcnosti obdobné problémy nevylúčila. Táto posledná chyba je ďalším dôkazom toho, že ani tak veľký operátor, akým Orange skutočne je, sa nevyhne problémom pri poskytovaní internetu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom