Orange dosiahol ďalší významný míľnik pri rozširovaní pokrytia slovenských domácností svojou optickou sieťou. Optické pripojenie prináša pre ľudí okrem vysokorýchlostného internetu, zábavy a televízie vo vysokej kvalite aj nové možnosti pre prácu a štúdium, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj digitálnej ekonomiky. Orange za viac ako 12 rokov preinvestoval do rozširovania pokrytia optickou sieťou desiatky miliónov eur.

Orange bol prvým telekomunikačným operátorom na Slovensku, ktorý spustil najmodernejšiu pevnú sieť novej generácie na báze FTTH (Fiber To The Home). Internetové, telefónne a televízne služby cez optiku Orangeu si ako prví mohli v roku 2006 pilotne vyskúšať obyvatelia Petržalky, Trnavy a Piešťan.

V prvej fáze boli služby dostupné pre len 3-tisíc domácností, do konca roka 2006 ich počet stúpol na 5-tisíc. Slovensko sa tak vďaka spusteniu technológie FTTH zaradilo medzi svetovú technologickú špičku. Užívateľom optika od Orangeu priniesla podstatne vyššie prenosové rýchlosti a stabilnejšie pripojenie, na aké boli dovtedy zvyknutí.

Optická FTTH sieť Orangeu v číslach:

  • 2 249 kilometrov položených optických káblov
  • 740 km je celková dĺžka optickej FTTH siete Orangeu
  • 500 000 domácností pokrytých optikou Orangeu

Počet domácností s optikou každým rokom rástol

V roku 2007 Orange začal poskytovať svoju optiku komerčne a ešte masívnejšie rozšíril dostupnosť svojej optickej siete viac ako miliardovou investíciou vo vtedajších slovenských korunách. Za jeden rok tak boli optické linky od Orangeu dostupné pre viac ako 143-tisíc slovenských domácností v 11 mestách. Rozširovanie pokrytia malo za následok aj medziročný rast počtu pripojených domácností. Ku koncu roka 2010 sa pokrytie najmodernejšou pevnou sieťou na báze FTTH vyšplhalo už na 308-tisíc domácností v 17 mestách na Slovensku.

Optika dostupná aj v menších mestách

V ďalších rokoch sa optika Orangeu rozširovala do čoraz menších miest, preto bol aj rast počtu pokrytých domácností pomalší. V roku 2015 malo optiku od Orangeu 342-tisíc domácností. V druhej polovici roka 2016 Orange oznámil veľkú investíciu do optického pokrytia vo výške 36 miliónov eur.

Nenechaj si ujsť
Orange zvyšuje rýchlosť 4G internetu. Zákazníci si aktivovali rekordné množstvo Nonstop dátových balíkov

Vďaka nej v nasledujúcich dvoch rokoch pripojil k svojej optike desiatky ďalších slovenských miest. Z pôvodnej približne dvadsiatky pokrytých miest (na konci 2016) vzrástol tento počet ku koncu roka 2018 na celkových 56 a optické pripojenie od Orangeu bolo k 31.12.2018 k dispozícii už pre 466-tisíc slovenských domácností.

Priniesť zákazníkom na Slovensku optickú sieť bolo našim dlhoročným cieľom. Som veľmi rád, že sme dosiahli ďalší míľnik a aktuálne má prístup k týmto moderným digitálnym službám už pol milióna slovenských domácností. Výrazne sme prispeli k rozvoju a rozšíreniu optickej siete v našej krajine a zároveň napĺňame našu konvergentnú stratégiu,“ hovorí Federico Colom, CEO of Orange Slovensko.

Penetrácia optiky do domu neustále rastie. Za viac ako 12 rokov investícií a rozširovania modernej optickej siete Orange zákazníkom priniesol vysokorýchlostný internet či kvalitný televízny obsah vo vysokom rozlíšení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom