Budovanie infraštruktúry pre 5G sieť už prebieha, no chvíľu potrvá, kým si ju budú môcť bežní používatelia užiť aj na svojich smartfónoch. Operátori chcú už teraz prilákať svojich zákazníkov na novú technológiu, pričom v USA neváha jeden z nich aj klamať. Mobilný operátor AT&T si chce získať zákazníkov falošným 5G pripojením, ktoré bude v skutočnosti len rýchlym LTE pripojením so zavádzajúcim označením.

Vojna o prvenstvo začala. Príchod novej 5G siete vítajú mnohé telekomunikačné spoločnosti, ale aj výrobcovia smartfónov, ktorí sa ešte prednedávnom predbiehali, kto z nich predstaví model podporujúci túto technológiu ako prvý. Teraz sa však napätá situácia presúva medzi mobilných operátorov. Každý z nich by totiž rád ponúkol svojim zákazníkom 5G sieť čo najskôr. Všetkých ale bude chcieť už čoskoro oklamať spoločnosť, ktorá bude vydávať svoje rýchlejšie 4G pripojenie za najnovšie 5G pripojenie.

Klamlivý ťah jedného z najväčších amerických operátorov

V Amerike sa začínajú diať veľké zmeny, ktoré môžu vo výsledku ľudí presvedčiť, že budú vo svojich smartfónoch pripojení k 5G sieti. Tento klam bude mať na svedomí operátor AT&T, ktorý plánuje podľa portálu FierceWireless zaviesť nové označenie svojho mobilného pripojenia. Spoločnosť totiž sprístupní rýchlejšie 4G pripojenie, ktoré bude označované ako „5G E“, pričom písmeno „E“ je omnoho menšie ako zvyšok loga.

Nenechaj si ujsť
Huawei prežíva hrozné obdobie. Po USA prijali zákaz o využívaní jeho 5G sietí ďalšie svetové veľmoci

Toto pomenovanie má odkazovať na „5G Evolution“, teda bude predzvesťou príchodu 5G siete, avšak rozhodne neponúkne možnosti tejto novej technológie. Nejde však o prvý prípad zavádzania zo strany tohto operátora. Rovnaký scenár sa totiž odohrával už pred pár rokmi, keď na scénu prichádzala dnešná LTE sieť. Vtedy tak bolo 3G HSPA+ pripojenie od AT&T označené ako 4G, hoci neponúkalo žiadané parametre. História sa tak zopakuje aj v budúcom roku, kedy budú môcť zákazníci tohto operátora vidieť na svojich nových smartfónoch ikonu 5G E pripojenia, aj keď budú stále využívať LTE sieť.

Kvôli tomu tak mnoho z nich môže uveriť, že je 5G už skutočne spustené, aj keď do jeho oficiálneho sprístupnenia budú ostávať celé mesiace. Spoločnosť chce prvé takéto smartfóny priniesť zákazníkom už na jar budúceho roka, no zatiaľ nie je jasné, koľko z nich bude toto falošné označenie podporovať. V skutočnosti však bude 5G sieť aj v budúcom roku veľmi obmedzená a prvotné spustenie bude prebiehať len v zopár vybraných krajinách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom