Vesmír je miestom, kde dochádza neustále k mnohým nepredstaviteľným udalostiam. Vedci teraz jednu z nich v štúdii publikovanej v žurnále Nature nazvali „Tasmánsky diabol“.  Táto udalosť oficiálne známa ako AT2022tsd vyžarovala erupcie, ktorých energetická úroveň mnohonásobne prekračuje energiu Slnka. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Jedinečná udalosť

AT2022tsd je udalosť patriaca do kategórie vzácnych explózií označovaných ako LFBOT alebo Luminous Fast Blue Optical Transients. Prvá udalosť LFBOT bola zaznamenaná v roku 2018, pričom od tej doby sa nám podarilo objaviť hŕstku ďalších. S každým novým objavom však tieto explózie sprevádzané modrým svetlom stále viac a viac vedcom motajú hlavy.

L. Hurt/Caltech/IPAC/Cornell University

K predmetnej udalosti došlo vo vzdialenosti zhruba jednej miliardy svetelných rokov od Zeme, pričom sa vzopiera zvyčajnej povahe LFBOT – LFBOT sú totiž zväčša jednorazové udalosti. V priebehu niekoľkých mesiacov totiž došlo k opakovaným výbuchom, pri ktorých udalosť vyžarovala energetické erupcie, ktoré až 100 miliárd krát presahujú energiu Slnka.

Ako informuje portál IFLScience, keď bol „Tasmánsky diabol“ prvýkrát spozorovaný ešte 7. septembra 2022 vyzeral ako typický LFBOT. O 100 dní neskôr sa však „diabol“ vrátil s opakovaným zábleskom, ktorý bol tak jasný, ako pôvodný výbuch.

„Nikto skutočne nevedel, čo povedať,“ uviedla hlavná autorka štúdie Anna Ho. „Nikdy predtým sme nič také nevideli – niečo tak rýchle a jas tak silný ako pôvodný výbuch o mesiac neskôr – v žiadnej supernove alebo LFBOT nebol pozorovaný.“

Priorita číslo jeden

Pri spätnom prezeraní dát si ale Ho spolu s jej kolegami všimli, že 26 dní po prvej explózii došlo k ďalšiemu vzplanutiu. Udalosť sa po tomto objavene doslova zo dňa na deň stala hlavnou prioritou všetkých astronómov, čoho dôkazom je aj fakt, že predmetnú časť oblohy sledovali viac ako 20 nocí 13 rôznych teleskopov. Tie pomohli objaviť ďalších 14 podobných erupcií, ktoré trvali od 10 minút do 4,5 hodiny.

NASA/JPL-Caltech

Hoci vedci s určitosťou nevedia povedať čo je príčinou tejto záhadnej udalosti, podľa prevládajúcej teórie je „Tasmánsky diabol“ výsledok neúplnej supernovy (hviezda, ktorá sa zrútila do čiernej diery, alebo neutrónovej hviezdy skôr, ako stihla explodovať).

Aby k takejto udalosti vôbec mohlo dôjsť, udalosť by si vyžadovala hviezdu aspoň 20-krát hmotnejšiu ako je naše Slnko, ktorá spáli všetko svoje palivo a zrúti sa.

Podľa alternatívnych teórií by záblesk mohol byť výsledkom interakcie medzi čiernou dierou strednej hmotnosti a blízkej hviezdy, prípadne interakcie iných objektov ako je napríklad Wolf-Rayetová hviezda.

„Myslíme si, že tieto záblesky pravdepodobne pochádzajú buď z neutrónovej hviezdy alebo čiernej diery, ktorá vznikla pri pôvodnej udalosti LFBOT,“ objasňuje Ho.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú