Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nová štúdia publikovaná na predtlačovom serveri arXiv naznačuje, že o bizarnom druhu kozmických explózií vieme menej, než sme si mysleli. Svedčia o tom aj pozorovania udalosti s označením AT2023fhn známej tiež ako Finch. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Zvláštne explózie

Reč je v tomto prípade o vzácnych explóziách označovaných ako LFBOT alebo Luminous Fast Blue Optical Transients. Prvá udalosť LFBOT bola zaznamenaná v roku 2018, pričom od tej doby sa nám podarilo objaviť hŕstku ďalších. S každým novým objavom však tieto explózie sprevádzané modrým svetlom stále viac a viac vedcom motajú hlavy.

„Čím viac sa o udalostiach LFBOT dozvieme, tým viac nás prekvapia,“ uvádza astronóm Ashley Chrimes z ESA. „Teraz sme ukázali, že LFBOT sa môžu vyskytnúť ďaleko od ich najbližších galaxií a umiestnenie udalosti Finch nie je to, čo očakávame od supernovy.“

Udalosti LFBOT sú svojim spôsobom podobné explóziám supernov. Sú však najmenej 10-krát jasnejšie ako priemerná supernova a trvajú omnoho kratšie. Bežné supernovy majú tendenciu vzplanúť, dosiahnuť svoj vrchol a v priebehu pár týždňov až mesiacov postupne vyblednúť.

LFBOT sa však správajú skôr ako blesk na fotoaparáte, dosahujú obrovské teploty, čo im dáva modrastý odtieň. Vedci sa preto nazdávajú, že tieto udalosti môžu vznikať špeciálnym typom zrútenia sa hviezdneho jadra.

Pri tejto udalosti sa podľa astronómov sa zomierajúca hviezda bleskovo zrúti do neutrónovej hviezdy, alebo čiernej diery. To znamená, že ich progenitorom sú masívne hviezdy, ktoré sú najmenej 8-krát hmotnejšie ako naše Slnko. Iné scenáre zasa naznačujú, že by tieto záblesky mohli byť spôsobené čiernou dierou, ktorá pohltí ultrahustý objekt.

Netradičné miesto

Zaujímavé ale je, že všetky doposiaľ objavené LFBOT sa odohrali v ramenách špirálových galaxií, v ktorých prebieha tvorba nových hviezd – ide o miesto, kde sú typicky pozorované supernovy. Nové pozorovanie udalosti Finch sú však úplne odlišné. Táto udalosť sa totiž odohrala ďaleko od galaxie, teda v medzigalaktickom priestore, pričom teplota v mieste explózie dosiahla závratných 20 000 °C.

NASA, ESA, STScI, A. Chrimes/Radboud University

Presnejšie sa táto udalosť odohrala vo vzdialenosti 2,86 miliardy rokov vzdialenom medzigalaktickom priestore, pričom najbližšia špirálová galaxia je od tejto udalosti vzdialená celých 50 000 svetelných rokov. Najbližšia trpasličia je vzdialená zasa 15 000 svetelných rokov. Uvedené podľa vedcov znamená, že LFBOT s najväčšou pravdepodobnosťou predsa len nebudú supernovy, ale skôr udalosti späté s čiernymi dierami.

Mimo to vedci prišli aj s hypotézou, že za týmito udalosťami môžu byť zrážky dvoch neutrónových hviezd, z ktorých jedna môže byť magnetarom, ktorý zosilní výslednú kilonovu.

„Objav prináša viac otázok, ako odpovedí,“ uvádza Chrimes. „Musíme na tom pracovať ďalej, aby sme zistili, ktoré z mnohých možných vysvetlení je to správne.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú