Elektromobily a ich fascinujúce zrýchlenie je niečo, na čo si človek veľmi rýchlo a veľmi rád zvykne. Aj elektromobil je však iba auto poskladané z rovnakých súčiastok ako bežné spaľováky a neustále agresívne zrýchľovanie môže časom spôsobiť nemalé problémy, o čom sa presvedčil aj majiteľ zo susedného Česka.

Vo facebookovej skupine priaznivcov elektromobilov sa nedávno objavil príspevok majiteľa Tesly Model S z roku 2014, na ktorej sa mu podarilo odtrhnúť zavesenie kolesa. Údajne sa tak stalo po tom, čo agresívnejšie zrýchlil na križovatke.

Podľa majiteľa tomuto incidentu nepredchádzala žiadna nehoda, pri ktorej by sa mohlo zavesenie kolesa poškodiť alebo oslabiť. Zjavne tak ide iba o únavu materiálu spôsobenú častejším „agresívnym“ zrýchľovaním.

Podcenila Tesla svoj výkon?

V diskusii pod príspevkom sa objavili reakcie, ktoré dokazujú, že sa nejedná o prvý a ojedinelý prípad. Staršie elektromobily značky Tesla vyrobené pred rokom 2016 údajne trpia týmto problémom a odtrhnuté zavesenie kolesa muselo riešiť už niekoľko majiteľov z Česka aj Slovenska.

Podľa reakcií mohlo odtrhnutie spôsobiť niekoľko faktorov, respektíve ich kombinácia. Auto z roku 2014 už nie je najmladšie, no zároveň nepoznáme veľa 8-ročných spaľovákov, pri ktorých by dochádzalo k odrhnutiu zavesenia kolesa pri zrýchlení.

Ludvík Tkadlec/Facebook

Viacerí elektromobilisti v diskusii si myslia, že Tesla jednoducho poddimenzovala túto súčiastku. Zavesenie nezvláda obrovský výkon a krútiaci moment Tesly, diel sa časom jednoducho oslabí až dôjde k takémuto fatálnemu poškodeniu.

S najväčšou pravdepodobnosťou ale ide o kombináciu veku auta a poddimenzovania dielu, nakoľko pri nových Teslách sa nič podobného neobjavuje. Je však možné, že automobilka pri novších modeloch prepracovala zavesenie kolies a použila odolnejšie materiály.

Je to auto ako každé iné

Treba však uznať, že pri elektromobiloch, a obzvlášť tých, ktoré majú vysoký výkon a ohromné zrýchlenie, vodiči často stláčajú plynový pedál až na podlahu, a tak je záťaž na niektoré diely podstatne väčšia než pri spaľovákoch či menej výkonných elektromobiloch.

Zub času sa však podpisuje na všetkých autách rovnako a výnimkou nie je ani Tesla. Preto by mali mať majitelia starších modelov na pamäti, že pevnosť a odolnosť materiálov už nie je taká ako keď bolo auto nové, preto by tomu mali prispôsobiť štýl svojej jazdy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP