Na poli bezpečnostných softvérov zrejme v krátkej dobe dôjde k zlúčeniu dvoch obrovských spoločností. The Wall Street Journal informuje, že americká spoločnosť NortonLifeLock sa chystá kúpiť český Avast.

Aktualizácia 11. augusta:

Správy, ktoré v polovici júla hovorili o možnom odkúpení Avastu americkou spoločnosťou NortonLifeLock, sú dnes oficiálne. Český Avast tak definitívne prevezme americký gigant, ktorý zaň zaplatí podľa spravodajského portálu iDnes.cz celkovo 8,6 miliardy dolárov. Informáciu oficiálne potvrdil Avast aj na Twitteri.

Vďaka tejto akvizícii tak bude môcť spoločnosť po spojení s Avastom ponúkať svoje služby až pol miliarde používateľov po celom svete. Odkúpenie americkou firmou však neznačí odchod z Česka, práve naopak, Avast bude mať v domovskej krajine stále silné pôsobenie. Sídlo novej spoločnosti po spojení bude v Prahe, ale aj v USA.

Fúziu týchto bezpečnostných firiem si pochvaľujú obe strany. Šéf Avastu bude pritom po novom zastávať pozíciu prezidenta NortonLifeLock a taktiež bude členom predstavenstva firmy. Nezávislým riaditeľom sa stane spoluzakladateľ Avastu Pavel Baudiš.

Pôvodný článok z 15. júla:

Na stole je megaobchod za miliardy

Obchod by sa mohol uskutočniť ešte tento mesiac a jeho súčasťou by sa tak stalo aj AVG Technologies, ktoré už niekoľko rokov patrí práve pod Avast. Podľa portálu Business Wire má NortonLifeLock čas do 11. augusta, dokedy musí buď predložiť reálnu ponuku na kúpu Avastu, alebo oznámiť svoj nezáujem.

Spoločnosť Avast má aktuálne tržnú hodnotu 7,2 miliardy amerických dolárov, zatiaľ čo NortonLifeLock sa aktuálne pohybuje na viac než dvakrát vyššej hodnote 15,77 miliardy amerických dolárov. Spojenie týchto dvoch gigantov by dávalo zmysel z hľadiska ich rovnakých záujmov, spoločnej vízie inovácie aj vzájomného dopĺňania.

Needpix

Avast na svojich stránkach aktuálne uvádza 435 miliónov zákazníkov z rôznych segmentoch zabezpečenia počítačov, serverov aj mobilných zariadení. Norton poskytuje svoje bezpečnostné služby pre 80 miliónov zákazníkov, ale s tým, že sa spoločnosť sústreďuje najmä na komerčné účely. Vlajkovými produktami sú Norton antivírus a LifeLock ochrana proti krádeži identity v online sektore.

NEPREHLIADNI
Predpovedal vlastnú samovraždu, otvorene bránil kryptomeny a vysmieval sa USA. Toto je príbeh Johna McAfeeho

Aj z tohto pohľadu by preto spojenie spoločností dávalo zmysel pre väčšie pokrytie trhu a zdieľanie cenných informácií. Spoločnosť Avast má pritom sama za sebou niekoľko obchodov, kedy pod svoje krídla zobrala známe softvérové spoločnosti. V roku 2017 napríklad kúpila Piriform, firmu zameranú na optimalizovanie výkonu PC a smartfónov, ktorú používatelia poznajú najmä vďaka programu CCleaner.

Avast

Rok predtým Avast uskutočnil už spomínaný obchod s AVG Technologies, bezpečnostnou firmou s českými koreňmi. Rok 2021 ale zatiaľ vyzerá tak, že si Avast situáciu zopakuje z opačnej strany a stane sa súčasťou väčšieho celku.

Spojenie spoločností môže byť ale vítaným krokom pre množstvo používateľov, ktorí by tak dostali ešte komplexnejšiu ochranu svojich dát, zvlášť v dobe pandémie, kedy kybernetické útoky rapídne vzrástli napríklad aj na gamerov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú