Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Satelitná konštelácia Starlink v poslednej dobe neprestáva expandovať, pričom sa chystá pokoriť ďalší dôležitý trh. Ako totiž vyplýva z prihlášky zaslanej spoločnosťou SpaceX Federálnej komisii pre komunikácie (FCC), na ktorú ako prvý upozornil portál PCMag, spoločnosť sa snaží získať povolenie na prevádzku zariadení v 2 GHz pásme.

Wi-Fi hotspot kdekoľvek

SpaceX pred niekoľkými rokmi vstúpil na komunikačný trh s cieľom poskytovať internetové pripojenie na celom svete. Začala so stacionárnymi terminálmi, ktoré dodajú internet prevažne domácnostiam bez iných možností za cenu, ktorá je oveľa nižšia v porovnaní s inými satelitnými poskytovateľmi aj napriek niekoľkonásobne vyššej rýchlosti a nižšej latencii.

Nedávno začal Starlink poskytovať aj drahšie, výkonnejšie terminály pre firemné využitie a najnovšie aj pre mobilných zákazníkov v podobe pripojenia lietadiel, lodí a tiež karavanov. Po novom chce firma poskytnúť túto službu aj mobilným telefónom, pričom k tomuto kroku viedlo odkúpenie kalifornského startupu Swarm.

Starlink

Presné detaily tejto služby zatiaľ známe nie sú, avšak podľa SpaceNews bude firma predávať malé zariadenie, ktoré umožnia pripojenie k satelitom kdekoľvek, kde je dostatočné pokrytie – v Európe to znamená, že sa budú môcť potenciálni zákazníci pripojiť prakticky kdekoľvek vrátane odľahlých horských oblastí.

Nanosatelity Swarm

Spoločnosť Swarm vyvíja miniatúrne satelity s rozmermi len 0,25 U, teda približne 11 x 11 x 2,8 cm. Do vesmíru ich vynášali rakety ako Electron, Vega, PSLV a aj Falcon 9 firmy SpaceX. Swarm sa zameriava práve na poskytovanie pripojenia IoT zariadeniam vo vidieckych regiónoch.

Nízka latencia a existujúca infraštruktúra

Za týmto účelom plánuje SpaceX využiť satelity Starlink, ktoré pravidelne vysiela na orbitu. Vybaví ich modulárnym zariadením, ktoré umožní vysielanie na Zem v 2 GHz pásme a komunikáciu so spomínaným prenosným zariadením. Nie je síce známe prenosová rýchlosť, avšak latencia sa má dostať pod 50 ms, čo je na smartfónoch prakticky nebadateľné.

Licenciu na 2 GHz frekvenciu drží spoločnosť DISH Network, ktorá má na orbite 11 satelitov. Z nich však len dva stále držia túto licenciu a aj tie sú staršie ako 10 rokov. Licencia im má vypršať v najbližších dvoch rokoch a nezdá sa, že ich firma plánuje nahradiť novými, nieto svoju službu vylepšiť a rozšíriť tak, aby dokázala konkurovať Starlinku.

SpaceX

David Goldman, riaditeľ satelitnej politiky v SpaceX, tvrdí, že zariadenia SpaceX nebudú rušiť ďalších používateľov 2 GHz frekvencie, a to ani nové satelity spoločnosti DISH – teda za predpokladu, že vôbec ešte nejaké skonštruuje a vyšle ich do vesmíru.

SpaceX a DISH sa navyše nebijú len o túto frekvenciu, ale tiež o 12 GHz pásmo, v ktorom operujú klasické terminály Starlink a tiež mnohé geostacionárne satelity. DISH pritom žiada FCC o povolenie používania 5G pripojenia práve v tomto pásme, čo podľa mnohých spôsobuje silnú interferenciu a na stranu SpaceX sa už pridal aj OneWeb, ktorý buduje vlastnú satelitnú konšteláciu, spomína Teslarati.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú