Na Slovensku platia od stredy nové pravidlá zákazu vychádzania. Doklad o negatívnom PCR alebo antigénovom teste na ochorenie COVID-19 je potrebný aj pri ceste do práce či do banky, ako aj na pobyt v prírode, informuje agentúra TASR.

Pri vstupe do prevádzok a na pracovisko sa treba preukázať dokladom o negatívnom teste, výnimke alebo čestným vyhlásením o nej, či o očkovaní druhou dávkou vakcíny aspoň pred 14 dňami. „Preukazovanie sa niektorým z dokladov je pre celé územie Slovenska stanovené vyhláškou od 27. januára do uplynutia 2. februára 2021. Dlhšie trvanie bude mať v okresoch s vyššou mierou pozitivity na základe plošného testovania,“ vysvetlil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Dokladom o testovaní môže byť certifikát alebo potvrdenie o vykonaní testu. „Tiež možno akceptovať SMS alebo email z mobilného odberového miesta. Doklady musia obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby, ktorý dokáže kontrolný orgán overiť,“ priblížil ÚVZ.

Pixabay

Negatívny test je potrebný napríklad do práce, pri sprevádzaní detí do školy aj škôlky, v prípade vycestovania do zahraničia alebo účasti na povolenom hromadnom podujatí. Rovnako bez neho nemožno ísť na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne odevov, opravovne obuvi, trafiky, optiky, knižnice, servisu bicyklov či do autoservisu. Potrebný je aj pri návšteve výdajného miesta obchodov, zásielkovní, e-shopov. Test treba aj na pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v okrese, výnimky majú deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov i zdravotne ťažko postihnuté osoby.

Predajne operátorov zostávajú otvorené

Podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorá upravuje podmienky zákazu vychádzania od stredy 27.1.2021, spadajú medzi výnimky zo zákazu vychádzania aj prevádzky telekomunikačných operátorov.

„V súčasnosti máme upravené otváracie hodiny v predajniach v obchodných centrách, a to od 10:00 do 18:00. Kamenné predajne fungujú v obvyklom režime. Pri návšteve našich predajní žiadame zákazníkov o dôsledné dodržiavanie hygienických opatrení, akými je nosenie rúška prekrytím dolných, ale aj horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk pri vstupe do predajne a dodržiavanie bezpečných rozostupov,“ uvádza Teraza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovensko.

„Zároveň našim zákazníkom pripomíname, že v súlade s novou vyhláškou hlavného hygienika je možné vychádzanie za účelom návštevy našich predajní len s negatívnym testom, prípadne potvrdením dokazujúcim to, že zákazník spadá do niektorej zo skupín, ktoré predstavujú výnimky určené hlavným hygienikom SR,“ dodáva pre TASR Tereza Molnár, hovorkyňa operátora O2.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP