Aplikáciu umožňujúcu cestovanie v rámci krajín Európskej únie (EÚ) by mali celoeurópsky spustiť 26. júna. Oznámili to ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), generálny riaditeľ Slovensko IT, a.s. Pavol Miroššay a poradca ministerky pred digitalizáciu Ján Hargaš.

Štát ukázal funkčnú aplikáciu

Na dnešnej tlačovej konferencii predstavili prototyp aplikácie GreenPass, do ktorej si ľudia budú môcť uložiť prostredníctvom QR kódov potvrdenia o absolvovaní testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19, očkovania proti ochoreniu či prekonaní choroby. Aplikácia bude fungovať pre operačné systémy Android a iOS.

🟢 PREDSTAVUJEME APLIKÁCIU GREENPASS 🆗📲 Ide o aplikáciu, ktorá umožní bezpečné a jednoduchšie cestovanie po území…

Posted by Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR on Friday, May 28, 2021

Okrem GreenPassu vyvinulo Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI SR) aj aplikáciu OverPass. Tú budú mať k dispozícii štátne orgány, ako napríklad polícia. Pri kontrole danej osoby si bude môcť naskenovať QR kód a tak jednoducho zistiť, či kontrolovaný má platný negatívny test, absolvoval očkovanie alebo v nedávnej dobe prekonal ochorenie COVID-19.

Moderný očkovací preukaz v aplikácii bude aj na Slovensku!V ostatných dňoch sme v Slovensko IT pracovali na funkčných…

Posted by Slovensko IT on Tuesday, May 18, 2021

Miroššay uviedol, že súčasný prototyp je na 90 percent zhodný s finálnou podobou aplikácie, ktorá bude spustená v júni. Aplikácia rodičom umožní načítať si do nej aj QR kódy s potvrdeniami pre svoje deti.

Predstavenie prototypu aplikácie pre pohyb v EÚ – Digitálny zelený pas (covid-19)

Predstavenie prototypu aplikácie pre pohyb v EÚ – Digitálny zelený pas (covid-19)

Posted by Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR on Friday, May 28, 2021

Na vývoji aplikácie spolupracuje MIRRI SR aj s Ministerstvom vnútra, ktoré bude zodpovedné za kontrolu občanov a Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré bude zodpovedné za riadenie dát v aplikácii a rovnako za koordináciu celého projektu.

MIRRI SR celkovo vyvinulo štyri aplikácie – oba druhy aplikácií pre oba operačné systémy. Celkové náklady na ich vývoj dosiahli sumu 150-tisíc eur. MIRRI SR bude pokračovať v testovaní aplikácie tak, aby ju mohla spustiť 26. júna.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom