SpaceX dnes o 0:24 nášho času vynesie na obežnú dráhu navigačný satelit pre Vesmírne sily. Táto misia prichádza po zrušení dnešného letu Atlas V, ktorý mal na obežnú dráhu vyniesť špionážny satelit od Lockheed Martin, informuje Teslarati.
Nový booster pristane na mori
Túto misiu bude mať na starosti čisto nový booster B1062.1, ktorý už má naplánovaný aj druhý let na júl budúceho roka, kedy ponesie ďalší satelit GPS Block III – SV05.
To znamená, že SpaceX dnes opäť počíta s pristátím prvého stupňa na autonómnej lodnej plošine Of course I still love you, na ktorej naposledy pristál booster 18. októbra počas misie Starlink 13, kedy firma dosiahla míľnik takmer 900 satelitov na obežnej dráhe.
Aktualizácia 6.11.2020:
SpaceX úspešne vyniesol vojenský satelit GPS III-4, ktorý bol vypustený v čase T+1:29:25 od štartu Falconu 9.
Deployment of GPS III-4 confirmed pic.twitter.com/fCFJRcWMti
— SpaceX (@SpaceX) November 6, 2020
Prvý stupeň rakety pristál bez problémov vertikálne na dronovej lodi Of Course I Still Love You už zhruba 8 a pol minúty od štartu. Aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie neboli zachránené v oboch prípadoch. Minimálne jeden z nich skončil v oceáne.
Pôvodný článok
Dnešná misia je dvadsiatym letom pre SpaceX v roku 2020 a jej priebeh môžeš naživo sledovať na oficiálnom priamom prenose misie.
Ak prebehne všetko podľa plánu, bude to pre SpaceX 64. pristátie a 14. pristátie za sebou bez zlyhania. Okrem prvého stupňa sa taktiež pokúsi SpaceX o záchranu aerodynamických krytov druhého stupňa rakety, ktoré sa do obrovských sietí budú snažiť chytiť lode Go Ms. Tree a Go Ms. Chief.

Druhý pokus
Misia GPS Block III mala pôvodne letieť viac než mesiac dozadu 2. októbra. Vtedy bola zaznamenaná anomália pri štarte motora len dve sekundy pred letom. Podľa CEO SpaceX, Elona Muska, bol príčinou nečakaný nárast tlaku v plynovom generátore, čo vyústilo do výmeny všetkých motorov na troch raketách Falcon 9, ktoré majú niesť budúce misie Crew-1 (štart už 14. novembra) a satelit pre pozorovanie Zeme, ktorý bol vyvinutý v spolupráci medzi NASA a ESA.

Dnes vynášaný satelit patrí k sérii navigačných GPS satelitov, ktoré boli značne modernizované a ich životnosť je stanovená na pätnásť rokov. Ich predchodcovia však preukázali, že sú schopné na obežnej dráhe fungovať dvakrát tak dlho.
Jeho váha je 3880 kg a okolo Zeme bude obiehať vo výške 20 180 km, pričom ponúkne presnosť lokalizácie až na 30 cm. Posledný zo série desiatich satelitov GPS Block III bude na obežnú dráhu vynesený koncom prvej polovice roku 2023.
Teraz čítajú

Existencia vesmírnych hurikánov definitívne potvrdená. Jeden bol nad severným pólom

Turistická vesmírna loď potrebuje vážne úpravy, Virgin Galactic odkladá komerčné lety

Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu nebezpečnej planétky, ktorá vraj mohla zasiahnuť aj Zem. Ako to s ňou teraz vyzerá?

NASA ich raketu schválila, úhlavný konkurent SpaceX však prvý let odkladá. Prečo napreduje Blue Origin tak pomaly?

Kríženec Falcon 9 a Starship je tu, nová znovupoužiteľná raketa ide do sveta. Zakladateľ firmy musel zjesť čiapku
Články, ktoré hýbu svetom

Najsledovanejšie medzi Slovákmi: Toto sú teraz najväčšie filmové a seriálové hity na HBO GO a Neflixe

Koniec spaľovákov. Ďalšia známa automobilka Slovákov ohlásila dátum, odkedy vyrobí už len elektromobily

Slovensko spoznalo TOP 10 rastlinných produktov, ktoré sú potravinami budúcnosti. Zahlasovať za svojho favorita môžeš aj ty

Majitelia tatranskej reštaurácie s 23-ročnou históriou: Zadlžujeme sa a pomoc od štátu je pomalá, je to likvidačné
