SpaceX dnes o 0:24 nášho času vynesie na obežnú dráhu navigačný satelit pre Vesmírne sily. Táto misia prichádza po zrušení dnešného letu Atlas V, ktorý mal na obežnú dráhu vyniesť špionážny satelit od Lockheed Martin, informuje Teslarati.

Nový booster pristane na mori

Túto misiu bude mať na starosti čisto nový booster B1062.1, ktorý už má naplánovaný aj druhý let na júl budúceho roka, kedy ponesie ďalší satelit GPS Block III – SV05.

To znamená, že SpaceX dnes opäť počíta s pristátím prvého stupňa na autonómnej lodnej plošine Of course I still love you, na ktorej naposledy pristál booster 18. októbra počas misie Starlink 13, kedy firma dosiahla míľnik takmer 900 satelitov na obežnej dráhe.

Aktualizácia 6.11.2020:

SpaceX úspešne vyniesol vojenský satelit GPS III-4, ktorý bol vypustený v čase T+1:29:25 od štartu Falconu 9.

Prvý stupeň rakety pristál bez problémov vertikálne na dronovej lodi Of Course I Still Love You už zhruba 8 a pol minúty od štartu. Aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie neboli zachránené v oboch prípadoch. Minimálne jeden z nich skončil v oceáne.

Pôvodný článok

Dnešná misia je dvadsiatym letom pre SpaceX v roku 2020 a jej priebeh môžeš naživo sledovať na oficiálnom priamom prenose misie.

Ak prebehne všetko podľa plánu, bude to pre SpaceX 64. pristátie a 14. pristátie za sebou bez zlyhania. Okrem prvého stupňa sa taktiež pokúsi SpaceX o záchranu aerodynamických krytov druhého stupňa rakety, ktoré sa do obrovských sietí budú snažiť chytiť lode Go Ms. Tree a Go Ms. Chief.

SpaceX
SpaceX

Druhý pokus

Misia GPS Block III mala pôvodne letieť viac než mesiac dozadu 2. októbra. Vtedy bola zaznamenaná anomália pri štarte motora len dve sekundy pred letom. Podľa CEO SpaceX, Elona Muska, bol príčinou nečakaný nárast tlaku v plynovom generátorečo vyústilo do výmeny všetkých motorov na troch raketách Falcon 9, ktoré majú niesť budúce misie Crew-1 (štart už 14. novembra) a satelit pre pozorovanie Zeme, ktorý bol vyvinutý v spolupráci medzi NASA a ESA.

SpaceX

Dnes vynášaný satelit patrí k sérii navigačných GPS satelitov, ktoré boli značne modernizované a ich životnosť je stanovená na pätnásť rokov. Ich predchodcovia však preukázali, že sú schopné na obežnej dráhe fungovať dvakrát tak dlho.

Jeho váha je 3880 kg a okolo Zeme bude obiehať vo výške 20 180 km, pričom ponúkne presnosť lokalizácie až na 30 cm. Posledný zo série desiatich satelitov GPS Block III bude na obežnú dráhu vynesený koncom prvej polovice roku 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom