S blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých, alebo pre niektorých Halloweenom, budeme môcť na oblohe pozorovať raritný úkaz, kedy bude Mesiac niesť prívlastok „modrý“. Ide o pomere vzácnu udalosť, kedy bude na oblohe v splne druhýkrát v priebehu jedného mesiaca, informuje CNN. Pomenovanie „modrý“ Mesiac v sebe skrýva zaujímavé vysvetlenie.

Tento jav sa na oblohe vyskytuje zhruba raz za 3 roky a označenie „modrý“ Mesiac vzniklo na základe toho, že sa jedná o 2. spln Mesiaca za jeden kalendárny mesiac.

Kvôli nepresne synchronizovanému lunárneho a kalendárneho roka teda vychádzajú z času na čas 2 splny na jeden kalendárny mesiac. Najbližšie sa takáto udalosť odohrá už 31. októbra a budeme ju môcť pozorovať aj na Slovensku (za predpokladu vhodných podmienok).

Na oblohe bude žiariť „modrý“ Mesiac

Prvý spln sme mohli v októbri pozorovať v 1. a 2. deň mesiaca, kedy išlo o tzv. „Harvest Moon“ a práve druhý spln nesie označenie ako „Blue Moon“, teda modrý Mesiac. Odohrá sa práve na prelome 31. októbra a 1. novembra v čase Halloweenu. Na oblohe však nebude skutočne žiariť namodro. Naposledy došlo k dvom splnom v priebehu kalendárneho mesiaca v marci 2018, informuje EarthSky.

Pokiaľ však uvidíš na oblohe Mesiac zafarbený mierne domodra, dôvodom sú prachové častice v atmosfére vytvorené napríklad erupciou sopiek alebo lesnými požiarmi. Práve tieto častice sú potom zodpovedné za to, že sa zdá byť na oblohe modrastý. Pri dopade slnečných lúčov totiž v atmosfére blokujú červené spektrum svetla.

Pre pozorovanie „modrého“ Mesiaca je však potrebné, aby boli podmienky na oblohe takmer dokonalé a v atmosfére musí byť dostatok prachových častíc (musia byť väčšie ako 900 nm). Nie je teda možné presne predpokladať, kde a kedy bude vyzerať ako modrý, preto je tento úkaz taký vzácny.

Bez vyššie spomenutých podmienok teda budeme môcť Mesiac počas najbližšieho splnu pozorovať ako obyčajne. Celkovo sa tento rok na oblohe miesto zvyčajných 12 splnov Mesiaca objaví 13 splnov, čo je spôsobené práve očakávanou udalosťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP