Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA pomocou družíc z vesmíru úspešne identifikovala až 50 super-emitorov metánu, silného skleníkového plynu, ktorý je obrovskou hrozbou pre planétu a drasticky zhoršuje klimatické zmenyna Zemi. Ako informuje ScienceAlert, k objavu došlo vďaka zariadeniu, ktoré je určené na monitorovanie čohosi úplne iného.

Metán je oveľa horší

Obrovské zdroje metánu (CH4) NASA objavila a s pomerne vysokou presnosťou zmapovala vďaka zariadeniu EMIT, ktorého úlohou je predovšetkým monitorovanie častíc minerálneho prachu a hľadanie ich zdrojov. EMIT sa nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici a zrejme má väčší potenciál, než sa pôvodne predpokladalo a dokáže pomôcť aj pri boji proti znečisťovaniu atmosféry.

K vyneseniu tohto zariadenia do kozmu došlo len v júli tohto roku na palube rakety Falcon 9 počas zásobovacej misie. NASA v tlačovej správe vysvetľuje, že pomocou EMITu zatiaľ identifikovala v strednej Ázii, na Blízkom východe a na juhozápade USA až 50 super-emitorov metánu, pričom väčšina z nich je spájaná s fosílnymi palivami, odpadom či poľnohospodárstvom.

Podľa expertov je metán zodpovedný až za 30 % nárastu globálnej priemernej teploty a aj keď ho je, v porovnaní s oxidom uhličitým, oveľa menej, je až 28-násobne horším skleníkovým plynom z hľadiska stovky rokov aktivity. Z hľadiska posledných 20 rokov je dokonca až 80-násobne horší.

Rozdielom totiž je, že kým CO2 ostáva v atmosfére po tisíce rokov, metán v nej zotrvá len asi jedno desaťročie.

Arktída sa otepľuje prirýchlo

Ukázalo sa, že aj tak odľahlé miesto ako je Arktída, sa poriadne oteplilo. Dokonca sa otepľovalo oveľa rýchlejšie, ako zvyšok sveta. Nové merania hovoria až o 4-násobne rýchlejšom oteplení.

Ako nedávno pre portál FonTech.sk prezradil klimatológ Pavol Nejedlík z Ústavu vied o Zemi SAV, keď sa roztopí časť permafrostu, z ktorej uniká vysoko agresívny skleníkový plyn metán, ani okamžité zastavenie antropogénnej produkcie skleníkových plynov, alebo aj celkové zastavenie otepľovania, ešte neznamená, že permafrost obnovíme.

Dôležité dáta

Keďže je však metán tak intenzívnym skleníkovým plynom, dáva nám možnosť pomerne jednoducho eliminovať značnú časť emisií a dostať sa o veľký krok bližšie ku klimatickým cieľom, ku ktorým sa množstvo krajín zaviazalo. Pre elimináciu takýchto zdrojov metánu totiž nie je nutné celé továrne zatvárať. Je totiž možné ho zachytávať, čo je síce nákladné, avšak efektívne a výsledkom je použiteľný metán.

NASA/JPL-Caltech

„Čo sme našli v tak krátkej dobe, už teraz prekonáva naše očakávania,“ vysvetľuje Andrew Thorpe, technológ z Laboratória prúdového pohonu. Len v Turkmenistane bolo identifikovaných až 12 super-emitorov metánu, pričom sú spájané s ropnou a plynovou infraštruktúrou.

„EMIT môže potenciálne nájsť stovky super-emitorov – niektoré z nich budú predtým zachytené zo vzduchu, vesmíru či z pozemných zariadení, iné sú však neznáme,“ píše NASA a dodáva, že sa jedná len o prvý zo série spektrometrov, ktoré majú podobným spôsobom monitorovať Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú