Obchodné konflikty medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta sa začínajú viac a viac vyhrocovať. Čína vraj pripravuje svoju vlastnú čiernu listinu ako reakciu na zákaz Huawei zariadení a služieb v USA.

Ako informuje portál Pocketnow, čínska vláda sa chystá na USA zaútočiť rovnakými obchodnými zbraňami ako USA. Čínsky hovorca Ministerstva obchodu Gao Feng v piatok povedal, že Čína pracuje na zozname zahraničných spoločnosti, ktoré nedodržiavajú pravidlá trhu, porušujú zmluvy či inak škodia čínskym spoločnostiam.

Tieto opatrenia majú byť učinené v rámci „národnej bezpečnosti“ rovnako, ako boli aj tie americké pri zákaze Huawei. Čína tak jednoducho zakáže zariadenia, ktoré by mohli predstavovať potenciálne riziko pre krajinu.

Tieto opatrenia by sa tak mohli dotknúť veľkých spoločnosti ako je napríklad Google, Intel či Qualcomn, ktorí sa spoločnosti Huawei otočili chrbtom a prerušili spoluprácu. Podľa portálu Bloomberg, doplatiť na to môžu aj nadnárodné spoločnosti ako Panasonic či Toshiba.

Podobné kroky zo strany Číny začnú určite vytvárať istý tlak na americkú vládu. Keďže prezident Donald Trump vyhlásil, že so vzájomnou dohodou s Čínou sa vôbec neponáhľa, po tomto kroku možno zmení názor a Čína bude čakať na ďalšie kroky zo strany USA.

Dohoda medzi veľmocami určite nebude výsledok niekoľkých stretnutí, no napomôcť by tomu mal summit G-20, ktorý sa uskutoční koncom júna. Tu sa najbližšie stretnú hlavy oboch štátov a pokúsia prísť na nejaké rozumné riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom