Aktualizované 15. 2. 2022 – Špičková firma zaoberajúca sa vývojom mozgových čipov, známa ako Neuralink, čelí ďalším vážnym obvineniam. Ako informuje The Independent, počas testov niekoľkých svojich produktov spôsobila vážne utrpenie niekoľkých opíc a následne došlo k ich utrateniu.

Neuralink to priznáva v tlačovej správe na svojej webovej stránke a podotýka, že ide o osem zvierat – nie o pätnásť, ako pôvodne tvrdil Lekársky výbor pre zodpovednú medicínu (PCRM). Okrem opíc vykonával Neuralink testy aj na ošípaných.

Neuralink

Príčiny utrpenia sa líšili a nedošlo k nim v Kalifornskom národnom centre pre výskum primátov (CNPRC) na Kalifornskej univerzite Davis (UC Davis). V jednom prípade došlo ku komplikáciám s látkou BioGlue, ktorá spôsobila poškodenie mozgu, v inom zase zlyhalo zariadenie a v niekoľkých prípadoch došlo k infekcii, ktorú spôsobila implantácia zariadenia do mozgu, píše DazedDigital.

Nie je to čiernobiele

Neuralink vo svojom vyhlásení ďalej argumentuje tým, že sa snaží zvieratám zaistiť to najlepšie možné zaobchádzanie, čo ďalej dokazuje priloženými fotografiami a videom. Celý čas sa počas prvotných testov a vývoja metód zamestnanci snažili nájsť perfektný balans medzi vedeckou hodnotou a etikou vykonávaného výskumu.

Testy na zvieratách sú dôležitou a zložitou témou, od ktorej netreba odvracať zrak. Na druhej strane je ale nutné priznať, že vo svete, v ktorom ľudia každoročne skonzumujú približne 350 000 000 ton mäsa, je prehnané riešenie smrti ôsmich zvierat za účelom medicínskeho pokroku mierne ironické.

Ako celá situácia vyvrcholí je otázne, no nie je vôbec čiernobiela a Neuralink nie je ani zďaleka jedinou podobnou spoločnosťou, ktorá testuje svoje produkty na zvieratách. Zásadné ale je, že má aj bez tohto incidentu množstvo problémov, na ktoré upozorňujú bývalí zamestnanci a Musk sa, zatiaľ, nevyjadril – a vzhľadom na čas, ktorý vo firme podľa bývalých zamestnancov trávil, je otázne, či o tom vôbec vedel.

Pôvodný článok:

Elon Musk čelí ďalšej kritike, tentoraz hneď od niekoľkých bývalých zamestnancov svojej neurologickej spoločnosti Neuralink. Tá začne, aspoň podľa predstavených plánov, implantovať čipy do ľudských mozgov už v tomto roku, avšak stav firmy je vzhľadom na vyjadrenia jej minulých členov otázny, informuje Fortune.

Hrozný šéf s nereálnymi požiadavkami

Navonok sa zdá, že Neuralink intenzívne napreduje a vzhľadom na nízky vek firmy sa jej darí veľmi dobre. Vznikla len v roku 2016 a jej krátkodobým cieľom je prinavrátiť fyzicky znevýhodnením ich základné schopnosti – či už je to pohyb končatín alebo sluch, zrak a podobne. Podobné čipy dokážu liečiť aj množstvo psychických problémov, ako je napríklad depresia.

Medzi zamestnancov firmy patria zásadne tie najbystrejšie mozgy na tejto planéte, keďže sa jedná o špičkovú neurológiu spojenú s výpočtovou technikou a robotikou. Elon Musk je však už niekoľko rokov pod paľbou nielen odborníkov, ale tentoraz aj bývalých zamestnancov. Jeden z tých najkľúčovejších, Max Hodak, Neuralink opustil len pred niekoľkými mesiacmi.

YouTube/Screenshot/Neuralink

Jeden z nich sa vyjadril, že vo firme panovala nespokojnosť s tempom aj napriek tomu, že sa vývoj pohyboval bezprecedentnou rýchlosťou. Elon Musk nebol ani v tomto prípade spokojný a zašlo to údajne tak ďaleko, že sa vo firme všetci báli nahnevania svojho šéfa, ak nesplnia očakávania.

Opakuje sa história?

Z ôsmich spoluzakladateľov spoločnosti, s výnimkou Muska, v nej dnes ostávajú len dvaja a nové problémy sa dostávajú na verejnosť zdanlivo neustále. Ak nás minulosť niečo naučila, je to fakt, že veľmi podobne alebo rovnako na tom boli všetky Muskove firmy, či už Tesla alebo SpaceX, ktoré obe takmer skrachovali. Tesla dokonca viackrát.

Podobne je na tom aj jeho Boring Company, ktorá je zatiaľ veľmi ďaleko od splnenia svojich ambicióznych a futuristických cieľov a takisto Neuralink. Bohužiaľ je to práve Neuralink, ktorý je na tom zdanlivo najhoršie, no zároveň má obrovský potenciál a je nádejou na lepší život pre množstvo ľudí.

ScreenShot /CNET/ YouTube

Zamestnanci sa tiež sťažovali na nedostatok záujmu zo šéfovej strany, ktorý navštevoval firmu niekedy len dvakrát za štvrťrok. Na jednej strane je nutné uznať, že toho má Musk na rukách oveľa viac, ako je zdravé, na druhej strane je však riaditeľom aj tejto firmy.

Ako celý projekt nakoniec skončí, nevie nikto. Nič však nie je stratené a Neuralink má aj naďalej stať sa špičkou v prepájaní ľudských mozgov s počítačmi. Či sa to podarí ukážu až najbližšie mesiace, možno roky a predovšetkým výsledky, ktoré prinesú prvé reálne skúšky na ľuďoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú