Spoluzakladateľ spoločnosti a špičkového laboratória Neuralink, Elon Musk, ktorý je zároveň jeho najznámejším predstaviteľom, sa podelil o nové informácie. Tie sa týkajú plánov spoločnosti, podľa ktorých začnú implantovať prvé čipy do ľudských mozgov už v roku 2022, informuje NEOSCOPE.

Musk tento plán potvrdil v rozhovore pre Wall Street Journal, pričom vyzdvihol úspešné implantovanie takýchto čipov do lebiek šimpanzov, ktoré sa firme podarilo len nedávno. Neuralink pritom, podobne ako SpaceX, čaká na povolenie od úradov, píše Insider.

Dokážu vyliečiť zdanlivo nemožné

Musk zároveň dodal, že ich prvými pacientmi majú byť ľudia s vážnymi poškodeniami chrbtice, ako napríklad ľudia s čiastočným alebo úplným ochrnutím všetkých končatín či trupu. Excentrický miliardár sa podelil o dodatočné detaily prostredníctvom svojho Twitter účtu, ako už je pri ňom tradíciou.

Tam dodal, že budúcoročný pokrok urýchli cestu k elektronickým zariadeniam v ľudských mozgoch. Na začiatok chce totiž Neuralink liečiť práve problémy, ktoré je možné riešiť len opätovným prepojením už existujúcich neurónov.

freepik

A aj keď rok 2022 znie na podobné plány pomerne neuveriteľne, ide v skutočnosti o meškanie. Musk sa totiž v minulosti vyjadril, že prvé testy na ľuďoch chce firma vykonať už v priebehu roku 2020. Z dlhodobého hľadiska je však cieľ spoločnosti kdesi úplne inde a má potenciál zmeniť celé ľudstvo oveľa viac, než SpaceX kolonizáciou Marsu, ktorá je už za rohom.

Neuralink to má ťažké

Kým globálny líder elektromobility Tesla a najpokrokovejšia kozmická spoločnosť SpaceX svoju konkurenciu predbehli o celé desaťročia, Neuralink o sebe to isté povedať nedokáže. Kým on sa na ľudské testy ešte len chystá, iné firmy ich už vykonávajú a pomocou čipov liečia napríklad stratu zraku, dokážu potlačiť aj bolesť v reálnom čase.

Aj keď je Neuralink trochu pozadu a nedávno stratil aj kľúčového zamestnanca, ktorý bol zároveň spoluzakladateľom spoločnosti, nič nie je stratené. Čo firme chýba v úspechoch, vynahrádza svojimi neskrotenými ambíciami, ktoré môžu úplne zmeniť svet, ako ho poznáme.

Mozgový implantát predstavený firmou Neuralink. Zdroj: Neuralink

Muskov sen je totiž spojiť ľudský mozog s počítačom, čím vznikne nová vrstva mozgu, ktorá umožní doteraz nevídané schopnosti. Zároveň je podľa neho týmto spôsobom možné dať ľuďom do rúk istú formu zbrane, ktorou sa dokážu brániť v prípade, že civilizáciu ohrozí umelá inteligencia. Či sa však Neuralink dostane tak ďaleko zatiaľ ostáva otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú