Nedávno prebehol výskum, ktorý sa zameriaval na obchodovanie s kryptomenou Bitcoin. Záver z nej však ukazuje, že drvivá väčšina transakcií bola falošných a manipulatívnych.

Najväčší boom kryptomien je už dávno za nami a kým pred niekoľkými mesiacmi sa o ničom inom nepísalo, dnes sa o nich zaujímajú len skutoční fajnšmekri a rôzni analytici a obchodníci na burze. Pri pohľade na objem transakcií by sa ale dalo povedať, že to na týchto trhoch poriadne žije. Výskum však ukázal, že opak je pravdou, poznamenal portál CNBC.

Až 95 % transakcií je falošných

Prieskum zverejnil The Wall Street Journal, ktorý tak potvrdil obavy rôznych regulačných orgánov. Taktiež sa potvrdilo, že trh je manipulovaný, čo odrádzalo ľudí od toho, aby na ňom obchodovali. Ukázalo sa, že až 95 % všetkých transakcií bolo takých, kde tá istá osoba v jednom momente vytvorila dopyt aj ponuku, ktorá bola vo väčšine prípadov s rozdielom len cent či niekoľko málo dolárov.

bitcoin transakcie
CoinBase

Príznaky, že sa niečo také deje, boli pozorované už dlhšie, no až teraz došlo k podrobnému pozorovaniu trhu, kde sa tieto teórie potvrdili. Denný objem transakcií Bitcoinu je približne 6 miliárd dolárov, pričom iba transakcie v objeme 273 miliónov dolárov bolo preukázaných ako legitímnych.

Bitwise

Prečítaj si tiež
Odborník na kryptomeny vysvetľuje: Môže za extrémny pád Bitcoinu a iných kryptomien ľudská chamtivosť?

Falošné transakcie boli vykonávané predovšetkým na neregulovaných burzách ako CoinBene, OEX, BW.com, BitForex či Bibox, kde navyše hrozí riziko obchodovania. Bol preto vydaný nástroj, kde môžeš sledovať reálny objem všetkých transakcií, a to na tých najznámejších, striktne len oficiálnych burzách. Zoznam je aktualizovaný každú hodinu a ako môžeš vidieť, reálny objem transakcií je oveľa nižší, než aký je vykázaný navonok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom