Kryptomeny sú aj v roku 2019 témou číslo jeden na mnohých trhoch. Avšak fakt, že Bitcoin stratil 80 % svojej hodnoty od začiatku roka 2018 dáva mnohým veľký varovný prst.

Majú teda kryptomeny ešte stále zmysel? Odborník v oblasti kryptomien, Matej Nemček, ktorého môžeš poznať aj z projektu Progressbar, ktorý sa nachádza v Bratislave, odpovedal na naše otázky.

Ako by si charakterizoval aktuálny trh s kryptomenami? Stále je to rovnako silný prvok modernej ekonomiky alebo už tie prvotné očakávania analytikov ostali len sklamaním?

Otázka asi, čo sledujú analytici. Ak sa bavíme o Bitcoine, tam veľa ľudí čakalo rast ceny a jeho používanie ako platobný protokol a drahá kotva v blockchain svete je zatiaľ jediné využitie. Zatiaľ čo u Ethereum je to diametrálne iné, kedže tam sa deje neustále rýchly vývoj. Aktuálne sa snažím venovať De-Fi (Decentralized Finance), ktoré je postavené nad Ethereum. To je myslím ten vlak, ktorý zmeškal Bitcoin. Okrem iného aj stable coin ako DAI funguje nad Ethereum, ktorý v aktuálnom bear markete by mal zvyšovať last mile onboarding v rámci UX, aby sa ľudia nevyhovárali na volatilitu.

Bitcoin zaznamenal napríklad počas minulého roka 80 % pokles svojej hodnoty (z takmer 20 000 pod 4000 €). Čomu pripisuješ tento strmý pád?

Myslím si, že veľká časť tej ceny bola nafúknutá bublina z čias ICO (initial coin offering), ktoré sa dialo na Ethereum sieti. Projekty vybrali svoje investície, rozpredali ich a cena padla. Je jedna z možných špekulácií. Taktiež problém samotnej ceny je, že existujúce exchanges produkovali veľa fake volumes, ktoré som sa domnieval, že bolo minimálne 80 %, ale neskôr vysvitlo, že ešte viac.

Bolo to enormné rozšírenie medzi bežných ľudí, finančná neistota investorov a kryptomien ako takých či skôr iné nešpecifikovateľné obchody, ktoré zrazili cenu?

Je to normálny cyklus vo finančných svetoch, kedy nastávaju tieto periódy, rovnako môžeme očakávať znovu podobný a rýchly rast.

Nemyslíš si, že ak by Bitcoin či iné kryptomeny ostali obchodovateľné len pre profesionálnych traderov či investorov, mohli by byť stabilnejšie? Nespôsobila náhodou problémy opäť len ľudská chamtivosť?

Práve, tým, že bežní ľudia obchodujú len malé sumy, myslím si, že samotnou cenou vôbec nepohnú. A šikovní traderi majú na to napísaných aj tak obchodovacích botov, kde majú nastavené svoje hranice. Je to hra. :)

Čo si myslíš o slovenskej firme Decent, ktorá mala pred sebou sľubný začiatok a výborné predpoklady, no v poslednej dobe rapídne išla s hodnotou dole?  Market cap cez 150 000 miliónov dolárov začiatkom roka 2018 a 3 milióny dolárov teraz sú jasný ukazovateľ, že niečo nie je v poriadku…

Záleží, na čo sa pozeráme. Ak na cenu, tak krypto ako také, viac-menej všetko okolo išlo dole. Pokiaľ nebudú burzy decentralizované, len tažko zistíme, čo je reálne obchodovaná hodnota. Manipulácie na burzách sú celkom bežné a viac než 90 % volume sú manipulované. Ceny na burzách sú vačšinou špekuláciou voči hodnote daného produktu, podľa toho, čo si myslí trh. Záleží, či hodnota DCT išla hore nejakou pumpou alebo bola zrazená výpredajom od minerov. Pravdu nepoznám.

Čaká firmu zánik, či sa ešte dokáže postaviť na nohy?

Decent aktuálne pracuje na niekoľkých partnerských projektoch, otvára inkubátor pre projekty, ktoré hľadajú platformu na blockchain a súčasne hľadá využitie ako platforma s aktuálnymi možnosťami a výhľadom do budúcnosti. Jedna vec je mať istú valuáciu, ale druhá mať reálny ekosystém s funkčnými aplikáciami, to je tá náročnejšia časť.

Aj ty si investoval do kryptomien? Podarilo sa ti niečo zarobiť, či patríš do skupiny, ktorá na tom len prerobila?

Áno, skúsil som investovať. Buď som experimentoval, použil rôzne aplikácie, zaujímalo ma to, ako to funguje, teda UX samotných appiek, alebo som prerobil na kryptomenách. :)

Netreba ale zabúdať, že popri Bitcoine je tu stále kopec iných silných kryptomien ako Ripple, Litecoin či Ethereum. V čom vidíš ich výhody voči Bitcoinu? Nie je to len obyčajná “kópia” Bitcoinu?

Litecoin sa považuje za takzvaný testnet Bitcoinu, kedže niektoré veci ako SegWit mal skôr než samotný Bitcoin. Ripple je v mojich očiach testnet pre bankové inštitúcie, čo môže jedného dňa uspieť, ale nie som jeho fanúšik. Najviac samozrejme podporujem Ethereum, kedže nad tým aj vyvíjam decentralizované aplikácie a rôzne pokusy.

Má každý typ kryptomeny, čo je aktuálne na trhu, reálne niečo unikátne v sebe, čo ostatní nemajú?

Určite. Ale vačšina sú to len kópie existujúcich kryptomien s malými vylepšeniami a chýba im takzvaná duša tej komunity, ktorá by ju smerovala a vylepšovala v čase. Veľa z nich má napríklad slabú vývojársku aktivitu vo verejných repozitároch, čo sa dá odsledovať. Potom tu je faktor, ktorý skôr ukazuje, aké používané aplikácie existujú na samotných blockchainoch.

Svetové osobnosti na čele s Elonom Muskom hovoria, že kryptomeny v budúcnosti nahradia papierové peniaze. Vidíš to rovnako? Tiež dokážeš z aktuálnej trhovej situácie posúdiť takúto budúcnosť?

Ak myslíme cashless society, to sa deje už vo Švédsku aj bez kryptomien. Myslím, že to záleží na tom ako ľudia budú chcieť pristúpiť na tento experiment. Tí, ktorí to vyskúšajú a pochopia súvislosti, pravdepodobne to začnú používať viac. V Progressbare medzi sebou si posielame DAI a xDAI docela bežne. Každopádne, myslím si, že cena nesúvisi s adopciou kryptomien. Samotné DAI a xDAI viete používať aj teraz, kedže je to mena kotvené k 1 USD a netreba sa báť volatility.

Teraz nám povedz niečo viac o vašom projekte Progressbar. Jedná sa o jedinečné miesto v Bratislave, kde poskytujete inovatívnu platformu pre stretávanie ľudí, ktorých zaujímajú kryptomeny, programovanie, hacking či 3D tlač. Inšpirovali ste sa myšlienkou otvoriť niečo takéto u nás v zahraničí?

V zahraničí sa to volá Hackerspace, je ich niekoľko stoviek po svete. Od tej doby kedy sme videli silnejší záujem sa rozhodla skupina vtedajšej Kyberie niečo založiť. Ja som priložil ruku k dielu a pomáhal starať sa o priestor a sem tam experimentovať s rôznými vecami a skupinami ľudí na rôznych projektoch.

Vnímate už nejaký zásadný úspech zo strany verejnosti? Páči sa ľuďom u vás?

Ako sa to vezme, veľa ľudí sú mindblown, aké veci riešime u nás, kedže niektorí nás vnímajú ako elitu, čím ale nechceme byť a chceme učiť aj ostatných ľudí, čo vieme. Organizujeme približne 2-3 eventy týždenne, čiže asi by som povedal, že sa páči. :)

V skratke, máme aktuálne štvrtý väčší priestor na Dunajskej 14 v Bratislave, otvorili sme aj cowork, ponúkame meetupom priestor na stretávanie, firmám na prenájom, platíme komerčný nájom. Máme tiež voľné fixdesky na prácu a freelanceri to zvyknú u nás z času na čas používať na približne dva-tri týždne mesačne.

Aké novinky plánujete priniesť ľuďom v Progressbare do budúcna? Môžeme sa tešiť na nejaké špeciálne novinky či eventy?

Pripravujeme hlavne veľa zaujímavých eventov, meetupov – technických ale aj netechnických. Pripravujeme komunitné meetupy okolo vesmíru, vedy a blockchainu. Tiež rozmýšlame nad workshopami týkajuce sa blockchainu ako takých. Teraz sa chystáme sa do Kapského mesta načerpať inšpiráciu a kontakty okolo Ethereum komunity na ETH CapeTown, čiže očakávam, že niečo z toho sem importujeme. 

Čo máme ale aktuálne, sú naše podcasty, PPPP, kde sa venujeme kryptotémam z praktického hľadiska a robíme súhrn headlinov a o čom sa vačšinou rozprávame v Progressbare. 

Mohli by vzniknúť ďalšie priestory Progressbaru napríklad aj v iných slovenských mestách? Povedzme na východe niekde v Košiciach?

Frančízu nemáme. Hackerspace si zakladajú ľudia ako chcú a nájdu spoločný zmysel. Viem, že v Košiciach je V01d a Paralelná Polis Košice.

Ak by si mal možnosť priniesť niečo nové do sveta kryptomien, čo by si zmenil či inovoval, aby boli presne podľa tvojich predstáv?

Aktuálne by som sa zamerial na UX jednotlivých decentralizovaných aplikácii. Je to velký problém, čo sa týka toho, prečo sú ľudia sú odradení niečo používať. Ľudia nerozumejú čo je privátny kľúc, mnemonic seed, verejná adresa, metamask, podpísať transakciu, poslať tokeny, dalo by sa menovať asi dlhšie, ale toto všetko sa snažíme ľudom vysvetlovať u nás v Progressbare.

Do budúcna by sme chceli ľudí edukovať a robit blockchain 101, respektíve Ethereum 101 workshopy, ak by bol záujem. Najlepšie je pripojiť sa na náš verejný cowork channel na Telegrame a opýtať sa. Aktuálne tam máme približne 170 ľudí, ktorí k nám chodia, pracujú, pracovali alebo návštevníci na naše rôzne eventy :)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú