Majster vo svete grafických kariet ponúka svoje aktuálne TOP modely už nejaký ten čas. Chvíľa, kedy ich nahradia noví a výkonnejší nástupcovia sa však blíži. Nové grafiky predstaví Nvidia už o mesiac, pričom okrem architektúry „Ampere“ môžu dostať aj nové GDDR6 pamäte.

Nvidia dokáže udržať tajomstvo okolo svojich nových produktov naozaj dlho, a tak ani o týchto novinkách z rady GTX 20xx nie je mnoho dostupných informácií. Doteraz sa však okolo týchto pripravovaných grafických kariet omieľalo mnoho špekulácií, ktoré vyvracali jednu fámu a prinášali druhú. Zdá sa, že sa situácia začala stabilizovať a nové správy sú založené na reálnejších podkladoch.

Výkonom ohromia

Podľa poslednej vlny správ majú byť nové vlajkové lode spomedzi grafických kariet Nvidie založené na architektúre „Ampere“. Staré informácie však hovorili, že aj línia nových modelov bude založená na známej architektúre „Volta“. Tú síce Nvidia zavrhnúť neplánuje, no vyhradí ju pre výpočtové úlohy v grafických kartách Tesla V100 a spol.  Najvýkonnejšie karty od Nvidie by mohli byť predstavené už počas marcovej konferencie GPU Technology Conference, ktorá sa bude konať od 26. do 29. marca.

Nenechaj si ujsť
Nvidia dopraje zážitok z najnovších hier v maximálnej kvalite aj majiteľom starších počítačov

Premiéra noviniek GTX 2070 a GTX 2080 by sa mala konať 27. marca. Dovtedy sa rozbehne na výrobných linkách spoločnosti TSMC produkcia nových čipov GA104 s architektúrou „Ampere“. Zároveň však poklesne výroba doterajších modelov, ktoré sa stali terčom pre ťažbu kryptomien. Práve tieto informácie, ktoré priniesol nemecký portál  3DCenter, majú byť náznakom príchodu nových grafických kariet od Nvidie. Presné detaily o nadchádzajúcich kráľoch tohto segmentu žiaľ stále ostávajú záhadou.

Dočkať sa môžeme aj GDDR6 pamätí

Avšak, veľkým prekvapením môže byť implementácia nových výkonných pamätí GDDR6 od spoločnosti SK Hynix, ktorá už mala začať vybavovať prvé objednávky zákazníkov. Pokiaľ by sa Nvidia teda rozhodla využiť tieto pamäťové moduly vo svojich pripravovaných novinkách, môžeme od nich potom očakávať, že budú vybavené maximálnou pamäťou neuveriteľných 12 GB s rýchlosťou až 14 GB/s. S touto sadou pamätí tak výrazne stúpne výkon nových grafík, ktoré posunú hranie do nového levelu.

Ako už u Nvidie býva, aj tentokrát sa dočkáme najprv predstavenia high-end modelov. Medzi ne bude patriť práve GTX 2070 a 2080, pričom menej výkonné kúsky a čipmi GA106 a GA107 prídu na rad neskôr v tomto roku. Ich predstavenie by sa malo nasledovať o pár mesiacov. Všetku pozornosť a slávu tak najprv zožnú výkonné GTX-ka, ktoré uzrieme už koncom marca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom