Prichádzajúca generácia herných konzol sa nám opäť pripomína a tentokrát o sebe namiesto PlayStation 5 a uniknutých obrázkov devkitov dáva vedieť Microsoft. Ten by podľa The Next Web mal do ringu priniesť rovno dve herné zariadenia, ktoré by sa mali líšiť výkonom i kľúčovými vlastnosťami.

Zdá sa, že Microsoft stále nemá jasno v tom, s akým arzenálom vyrukuje do boja next-gen konzol. Ešte minulý rok herný svet obletela informácia, že americká spoločnosť má údajne pracovať na dvoch next-gen konzolách s kódovými menami Xbox Anaconda a Xbox Lockhart. Prvý menovaný mal byť zameraný na výkon a plnohodnotný herný zážitok, zatiaľ čo Xbox Lockhart mal byť menej výkonný, no zato aj cenovo dostupnejší.

Z Xbox Anaconda sa neskôr stal Xbox Scarlett, pod ktorým je herná konzola momentálne vyvíjaná, o Xbox Lockhart však bolo od rozšírenia fámy prakticky ticho a predpokladalo sa, že vývoj ďalej nepokračoval. Predovšetkým, keď šéf Xbox divízie Microsoftu, Phil Spencer, v rozhovore pre Business Insider potvrdil, že Project Scarlett je jedinou konzolou, na ktorej spoločnosť pracuje. Rovnaké stanovisko zopakoval ešte v auguste tohto roka, momentálne sa však zdá, že dve herné konzoly od Microsoftu sú nielen alternatívou, ale takmer hotovou vecou.

The Verge totiž od vlastného spoľahlivého zdroja zistil, že Xbox Lockhart je späť v hre a Microsoft budúci rok skutočne plánuje PlayStation 5 konkurovať dvojicou herných zariadení. Xbox Scarlett sa má sústrediť na výkon, 4K rozlíšenie pri 60 fps, zatiaľ čo Xbox Lockhart má ponúknuť nižší výkon pri lepšej cene.

Ak sa informácie potvrdia, Xbox Lockhart nebude disponovať čítacou mechanikou a odkázaný bude čisto na digitálnu distribúciu hier. V zásade by teda malo ísť o nástupcu Xbox One S s vyšším výkonom. Pri ňom Microsoft údajne cieli na rozlíšenie 1440p pri 60 fps a výkon 4 teraflopy. Podobnou výpočtovou silou momentálne disponuje napríklad PS4 Pro, Xbox Lockhart má byť ale vybavený SSD diskom. Len pre zaujímavosť, výkon Project Scarlett a PlayStation 5 údajne presahuje 10 TFLOP.

Microsoft informácie ohľadom dvojice konzol alebo špecifikácie nekomentuje, podľa nás by však zo strany americkej spoločnosti išlo o logický a správny krok. Xbox One totiž konzolový boj aktuálnej generácie pomerne výrazne prehral a momentálne nič nenasvedčuje tomu, že dopyt po novej konzole by mal výrazne narásť. Microsoft teda musí do boja vytiahnuť so všetkým čo má, a to vrátane next-gen konzoly s nižšou cenovkou.

Na podobné závery je však zároveň priskoro, keďže prichádzajúce herné zariadenia o sebe dávajú vedieť iba veľmi útržkovo a momentálne nepoznáme konečné špecifikácie, zostavu hier a ani cenovku, s ktorou budú budúci rok pred Vianocami uvedené na trh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom