Informačná vojna pokračuje a hoaxy týkajúce sa Ruska a vojny na Ukrajine neutíchajú. Tentoraz sa na povrch dostala vykonštruovaná správa o tom, ako Vladimír Putin nariadil zostrelenie satelitov Starlink Muskovej kozmickej spoločnosti SpaceX, informuje Echo24. Aj keď sa jedná o dezinformáciu, Medvedevovi sa zapáčila.

Momentálne nie je správny čas

„Čo sa týka zničenia Starlink satelitov, je to čerstvý nápad, ďakujem. Je priskoro na jeho prevedenie, ale ak nastane taká potreba, budeme nad tým uvažovať,“ vyhlásil prostredníctvom sociálnej siete Telegram Dmitrij Medvedev.

Ako píše aj ruský portál RIANovosti, pôvodná správa bola falošná a zverejnila ju stránka vydávajúca sa za Jednotné Rusko. Obsah tohto hoaxu však podľa Ruska diskreditoval vojenské jednotky Ruska a zakročil preto Roskomnadzor, ktorý webovú stránku rýchlo zablokoval.

US Air Force

Či už v rovine hoaxu alebo Medvedevovej ideológie, zničenie satelitnej konštelácie Starlink je absolútne mimo schopnosti ruskej techniky. Rusko totiž otestovalo svoju protisatelitnú zbraň len pred niekoľkými mesiacmi a vzhľadom na stav modernej techniky, ktorá bola vyrobená len v počte niekoľkých kusov, je masová produkcia protisatelitných rakiet prakticky nemožná.

Pomohol potopiť Moskvu

Hoax spomínal aj potopenie vlajkovej lode Moskva, ktorému mal pomôcť aj satelitný internet Starlink. Pravdou je, že špeciálne jednotky ukrajinskej armády používajú Starlink, avšak či zohral zásadnú úlohu aj pri tejto akcii známe nie je.

Sú ich tisícky

Zostreliť zopár satelitov pre Rusko problémom nie je. Starlink sa však momentálne skladá z približne 2 000 satelitov na nízkych obežných dráhach Zeme a ich kompletné zničenie preto vyžaduje najmenej toľko rakiet – za predpokladu 100 % účinnosti, ktorá je vysoko nepravdepodobná, ako dokazujú časté zlyhania ruskej techniky na Ukrajine.

„Ak sa pokúsia zničiť Starlink, nebude to jednoduché, pretože je tam 2 000 satelitov. To je množstvo protisatelitných striel. Dúfam, že to nebudeme musieť skúšať, no podľa mňa by sme dokázali vynášať satelity rýchlejšie, než by dokázali oni odpaľovať protisatelitné strely,“ vyhlásil v rozhovore Elon Musk.

SatelliteMap screenshot

Spoločnosti to umožňuje možnosť opakovaného použitia rakiet Falcon 9, čím sa nielen zásadne znižujú náklady na lety do kozmu, ale tiež zvyšuje maximálna možná kadencia letov. Pomáha aj sériová výroba satelitov Starlink a zjednodušenie výroby druhých stupňov či zachytávanie aerodynamických krytov, ktoré takisto nie sú práve lacné.

Aj keď Starlink Ukrajine zásadne pomáha, rozhodne sa nejedná o najväčšieho nepriateľa Ruska a vynaloženie tak obrovských zdrojov na jeho zničenie nedáva žiaden zmysel. Podobne ako mávanie špičkovými stíhačkami či tankami T-14 Armata, aj v tomto prípade sa jedná o vyhrážky, ktoré Rusko nedokáže dotlačiť k realite.

Prispela aj vláda USA

Kým SpaceX poslal na Ukrajinu celkovo až 3 667 terminálov Starlink, vláda USA podľa The Washington Post zaplatila za 1 333 z nich sumu 1 500 amerických dolárov za kus, teda prispela celkovou sumou 2 milióny $. Na pomoc prišli aj niektoré európske krajiny ako Francúzsko a Poľsko a celková pomoc sa vyšplhala na približne 15 miliónov $, tvrdí CNET.

Starlink

Pre Ukrajinu je ale hodnota tejto technológie nevyčísliteľná, keďže zachraňuje životy civilistov a zásadne pomáha v obrane krajiny pred Ruskou armádou. Starlink pomáha tímom s dronmi spojiť sa s delostrelectvom a eliminovať hrozby, pričom v niektorých prípadoch dokázali za jedinú noc zničiť hneď niekoľko kusov ruskej techniky.

Pred potenciálnym ohrozením siete Starlink varoval Elon Musk hneď po jej nasadení na Ukrajine a nemýlil sa, pretože sa Rusi veľmi rýchlo začali pokúšať o jeho rušenie. SpaceX sa preto do značnej miery preorientoval na kybernetický boj a snaží sa sieť udržať v chode.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú