Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Muskova kozmická spoločnosť SpaceX sa od začiatku tvárila, že poslala terminály Starlink na pomoc Ukrajine čisto na vlastné náklady. Ako však informuje The Verge, opak je pravdou a za túto pomoc zaplatila čiastočne nielen vláda Spojených štátov, ale dokonca aj niektoré európske krajiny.

1 500 $ za kus

SpaceX poslal na Ukrajinu celkovo až 3 667 terminálov satelitného internetu Starlink, pričom vláda USA podľa The Washington Post zaplatila za 1 333 z nich sumu 1 500 amerických dolárov za kus, teda prispela celkovou sumou 2 milióny $. Zákazníkom firma predáva terminály za približne 500 €, náklady na výrobu sú však oveľa vyššie.

Podľa nedávnej správy z februára stojí výroba jedného terminálu približne 1 000 $. To by znamenalo, že vláda v skutočnosti tieto jednotky čiastočne preplatila.

Nie je však známe, či úrad uhrádzal aj mesačný poplatok vo výške 110 $ a podľa správy z Washington Post je úrad ochotný zaplatiť ďalších 800 000 $ za transport dodaných terminálov.

Ako ale píše CNET, na Starlink terminály pre Ukrajinu prispelo aj Francúzsko a pravdepodobne Poľsko. Portál zároveň dodáva, že celková pomoc mohla dosiahnuť sumu až 15 miliónov $ a bola možná vďaka množstvu akcionárov pomáhajúcich s obstarávaním, medzinárodným transportom či následnou pozemnou prepravou.

Straty sú naďalej obrovské

Rozhodne však SpaceX na základe týchto noviniek nemožno nazvať chamtivým, pretože v rámci celého projektu Starlink je takáto výpomoc len kvapkou v mori. Firma totiž stráca peniaze nielen na každom predanom termináli, ale tiež na vynášaní satelitov a to rádovo v miliónoch.

Spoločnosť operuje na orbite s približne 2 000 satelitmi Starlink, ktoré tam vyniesli na raketách Falcon 9. Interne pritom stojí každý let tejto rakety približne 30 miliónov $ a projekt ich má za sebou desiatky.

Presná suma samotných satelitov známa nie je, no rozhodne nie je zanedbateľná a naštartovanie ich sériovej výroby, v kombinácii s ostatnými výdavkami, zanechalo projekt v mínuse niekoľkých miliárd.

Starlink

Obrovské peniaze navyše tečú aj do projektu jedinečnej rakety Starship, ktorá má ale potenciál všetko následne zmeniť a takmer úplne eliminovať náklady na vynášanie satelitov. Momentálne SpaceX žije predovšetkým z komerčných letov rakety Falcon 9, či už s družicami alebo astronautmi – ako vládnymi pre NASA, tak aj súkromnými.

V prípade núdze môže Musk predávať svoje podiely akcií v Tesle a financovať z nich SpaceX. Túto možnosť si ale odkladá na neskôr, keď sa Starship naplno rozbehne a bude nutné financovať kolonizáciu Marsu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú