Plusy

+ Ohromujúca grafika
+ Zaujímavý príbeh
+ Stále zábavná hrateľnosť obohatená o viaceré novinky
+ Možno najlepší finálny súboj s bossom v celej sérii Horizon
+ Česká lokalizácia
+ Bohatý obsah za fajn cenu

Mínusy

- Príbeh pôsobí trocha uponáhľano
- Niektoré mechaniky začínajú pôsobiť zastarano

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Apokylyptická PlayStation séria Horizon sa pre Sony stáva jednou z herných vlajkových lodí. Minulý rok sa vynikajúci prvý diel Zero Dawn dostal na PC, značku čaká seriálové spracovanie od Netflixu a séria sa nedávno rozrástla aj o fantastické dobrodružstvo Call of the Mountain, ktoré patrí k jasným vlajkovým lodiam novej virtuálnej reality od Sony.

14 mesiacov po vydaní druhého dielu sa Horizon: Forbidden West dočkáva veľkého príbehové rozšírenia. V novom dobrodružstve hráčov zavedie do zdecimovaného Hollywoodu a ukazuje vizuál, ktorý posúva výkon PlayStation 5 na nové maximum.

Najosobnejší príbeh

To, že vývojári z Guerrilla Games chceli vizuálnu stránku svojej hry posunúť o úroveň vyššie dokazuje aj skutočnosť, že DLC s názvom Burning Shores na rozdiel od pôvodnej hry nie je dostupné na starej generácii konzol. Autori sa tak nemuseli obmedzovať optimalizáciou na starý hardvér, čo je na výsledku rozhodne cítiť.

Nový prídavok otvorený koniec z hlavnej hry síce výrazne nerozširuje, určite ale pripravuje pôdu pri chystané pokračovanie. Najväčšia časť príbehovej linky sa však sústredí na novú hrozbu, ktorej sa Aloy musí postaviť. Opäť sa týka skupiny Far Zenith, ktorú už Aloy úspešne porazila, no jeden z jej členov prebýva a spriada zlovestné plány.

Aloy sa preto vydáva do novej lokality, ktorou je slnkom nasiaknutý postapokalyptický Hollywood a herné prostredie je inšpirované slávnym San Franciscom. Na hráča čakajú pláže, množstvo zdevastovaných budov skrývajúcich poklady, vedomosti či suroviny, no a samozrejme tiež ikony metropoly na čele so slávnym nápisom Hollywood.

Sprievodkyňou hráčovi v hlavnom, približne 6 až 7 hodín trvajúcom príbehu, robí nová postava menom Seyka, ktorá je v mnohom podobná Aloy. Tiež ide o odvážnu samotárku, ktorá je však napriek rozdielnosti vo svojom kmeni rešpektovanou a vysoko váženou členkou.

Guerilla Games

Seyka pomerne výrazne mení aj dynamiku celej hry – kým v predchádzajúcej dvojici hlavných titulov Aloy takmer vždy bojovala sama, v rozšírení má väčšinu času po boku parťáčku. Ide o malé, ale vítané oživenie, predovšetkým pre hráčov, ktorí už majú putovania na vlastnú päsť dosť.

Dve silné postavy si počas napredovania vybudujú vzájomné sympatie, ktoré možno až príliš rýchlo prerastú do silného priateľstva. To vlastne platí o celom príbehu Burning Shores, ktorý miestami pôsobí až príliš uponáhľane – nielen pri vzťahu dvoch hlavných postáv, ale tiež pri bojovaní proti novému zloduchovi, ktorý je vždy o pár krokov napred a DLC mu nevenuje priestor, aký by si si zaslúžil. Pár hodín navyše by príbehovej linke určite pristalo.

Najlepší súboj s bossom v celej sérii

Hrateľnosť je z veľkej časti postavená na základoch hlavného titulu, veľké experimentovanie sme od vývojárov ani neočakávali. K najväčším novinkám patria 4 druhy nových nepriateľov, z ktorých najviac zaujmú gigantické žaby pľuvajúce jed a Waterwing, nový lietajúci robot, na ktorom je možné lietať aj ponárať sa a objavovať podmorský svet. Veľmi vydarený je aj súboj s posledným bossom, o ktorom kvôli spoilerom písať nechceme. Určite však stojí za to a ide možno o najlepší „boss fight“ celej série.

Guerilla Games

Z ďalších hlavných zmien za zmienku stojí niekoľko nových zručností, predovšetkým ale nová zbraň na diaľku, ktorá rozširuje už tak veľmi pestré portfólio bojového arzenálu. Čerstvá smrtiaca hračka stojí za vyskúšanie, napriek tomu sme sa pri hraní radi vracali aj k osvedčeným alternatívam, či už v podobe luku, praku alebo kopije.

DLC vychádza 14 mesiacov po vydaní pôvodnej hry, pre fanúšikov, ktorí hlavný príbeh zhltli okamžite po vydaní, preto pred spustením nového príbehu určite odporúčame osviežiť si mechaniky a chvíľu sa „pomotať“ v hlavnom svete. Burning Shores, pochopiteľne, počíta s tým, že hráč má hlavné mechaniky v malíčku a spomínať si na hrateľnosť počas nového príbehu rozšírenie oberá o veľký kus jeho čara.

Prečítaj si recenziu pôvodnej hry
Apokalypsa, aká príde len raz za dekádu. Hral som najlepšiu hru roka, ktorá búra všetky rebríčky kritikov

Nový región ponúka množstvo príležitostí ako pre bojachtivých hráčov, tak aj pre hráčov, ktorí sa v Horizon radi kochajú okolitým svetom. Ten je v Burning Shores po vizuálnej stránke absolútne famózny a je pôsobivým dôkazom možností PlayStation 5. Rozhodne ide o jednu z najkrajších, ak nie vôbec najkrajšiu hru, akú na PS5 možno nájsť.

Guerilla Games

Príbeh je pomerne priamočiary, na mape však opäť vidieť množstvo otáznikov, ktoré stoja za preskúmanie. Občas ide o vedľajšiu úlohu, omnoho častejšie o nový prídavok do zbierky vedomostí, ktorý opäť rozširuje históriu bohatého sveta Horizon.

Pri objavovaní sveta sa však začínajú objavovať aj medzery a namiesto otáznikov by sme privítali scenériu alebo element, ktorý by nás sám pritiahol na miesto záujmu. Excelentnú prácu v tomto smere odviedol Elden Ring, z ktorého by si Guerilla Games pri ďalšom diele série mohli brať príklad.

Jasná voľba pre všetkých fanúšikov

Cena Burning Shores predstavuje 20 eur, za čo hráč dostane približne 7 hodín trvajúci príbeh, ku ktorému je možné prirátať zopár hodín navyše pri objavovaní ďalších možností a kompletizovania prídavku na 100 %. Príbehová línia chystá pôdu pre nový tretí diel, predovšetkým však predstavuje Aloy v doposiaľ najintímnejšej rovine. Najväčším nepriateľom novinky je kratšia dĺžka, kvôli ktorej príbeh občas pôsobí uponáhľano.

Hrateľnosť je postavená na osvedčenom koncepte z Horizon: Forbidden West a predstavuje niekoľko nových zručností, nepriateľov či hlavnú zbraň. Zabudnúť nemožno ani na dychberúce scenérie zdevastovaného San Francisca, ktoré vedia prekvapovať zo všetkých perspektív – vo vzduchu, na zemi i pod morom.

Burning Shores je tak vo výsledku hodnotným rozšírením, ktoré sa nesnaží bezducho zarábať na fanúšikoch hry, ale za rozumnú cenu do úspešnej hernej značky prináša množstvo atraktívneho obsahu.

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú