Len pred dňami nám Tesla oficiálne predstavila nové revolučné batériové články, ktoré budú súčasťou elektromobilov vyrobených v najbližších rokoch. Až teraz však Elon Musk potvrdil, v ktorej továrni a pri akom modeli ich automobilka využije vôbec prvýkrát, informoval portál Electrek.

Nové batérie s označením 4680 sú oproti súčasným článkom výkonnejšie až 6-krát a zároveň disponujú až 5-násobkom energetickej kapacity oproti batériám, ktoré aktuálne automobilka využíva. Vďaka týmto parametrom majú nové články Tesly zvýšiť dojazd elektromobilu až o 16 %.

Doposiaľ sme ale nevedeli, kedy a vôbec ktoré modely sa nových batérií dočkajú ako prvé, no generálny riaditeľ Tesly, Elon Musk, to konečne prezradil prostredníctvom jeho príspevku na Twitteri.

Prvý elektromobil, ktorý sa teda dočká nového typu batérie, bude Model Y vyrábaný v berlínskej Gigafactory. Okrem nových batérií berlínska výrobná linka „otestuje“ aj možnosti odlievania niektorých veľkých kusov karosérie, ako aj nový systém lakovania.

Spustenie berlínskej továrne má Musk v pláne niekedy v druhej polovici roku 2021. Ak sa všetky tieto novinky prejavia v pozitívnom svetle, potom bude nasledovať ich nasadenie aj do tovární vo Fremonte a Šanghaji. Musk odhaduje, že nasadenie nových technológií do starších tovární potrvá okolo 2 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú