Nová teória o živote na Marse: Existuje miesto, na ktoré sa musíme zamerať najviac
Mars je aj napriek svojmu nehostinnému prostrediu najväčším adeptom na kolonizáciu vesmíru. Červená planéta, ktorá postupne strácala vodu, atmosféru a stala sa mrazivou mohla v minulosti pokojne oplývať prostredím vhodným pre život. Je možné, že život na Marse existuje doteraz?
Ak áno, pravdepodobne sa zachoval v lávových tuneloch, ktoré poskytujú svojim jedinečným prostredím vhodné útočisko pre život, alebo aspoň dôkaz mikrobiálneho života v minulosti.
Postoj k tejto problematike vyjadril Sid Perkinson v článku publikovanom v žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences, na ktorý upozornil portál Phys.
Lávový tunel je útvar nachádzajúci sa pod povrchom a je vytvorený tak, že povrch rýchlo tečúcej lávy sa ochladzuje a tvrdne, zatiaľ čo láva pod ním je naďalej tekutá. Láva pod stvrdnutým povrchom týmto spôsobom môže aj naďalej odtekať a zanechávať za sebou tunel, respektíve jaskyňu.
Prieskum lávových tunelov na Marse by mohol byť pre ľudstvo veľkým míľnikom, pretože steny týchto tunelov môžu obsahovať najrôznejšie dôkazy o minulosti planéty. Vedci doteraz zaevidovali viac než 1000 potencionálnych vstupov do lávových tunelov, ktoré čakajú na prieskum.
Vzhľadom na to, že tunely boli po celý čas chránené pred kozmickým žiarením a rôznymi ďalšími nepriaznivými vplyvmi, podľa Perkinsa by v mineráloch, ktoré sa vytvorili na stenách lávových tunelov mohli existovať stopy organických chemikálií, prípadne fosílne alebo mikrobiálne vlákna.
Otvory vedúce do útrob lávových tunelov na Marse boli nasnímané už v polovici 70. rokov. V tej dobe sa im však nevenovala príliš veľká pozornosť. V súčasnosti už ale existuje veľa teórií a hypotéz, ako by tieto tunely mohli slúžiť pri kolonizácii Marsu, ktorú majú v pláne napríklad Spojené arabské emiráty do roku 2117. Predpokladá sa, že tunely majú oveľa priaznivejšie podmienky, ako panujú na povrchu Marsu, kde priemerná teplota dosahuje mrazivých -56 °C.
Vzhľadom na to, že kolonizácia Marsu je ešte len hudbou budúcností a prieskum lávových tunelov je aj na Zemi veľmi riziková záležitosť, prieskumy by museli vykonávať špeciálne prispôsobené roboty určené presne na tieto účely. Zatiaľ najvhodnejším adeptom sa javí koncepcia robota, ktorú navrhla geologička Laura Kerber z Jet Propulsion Laboratory v Pasadene.
Robot dostal pomenovanie Moon Diver a je navrhnutý, aby sa bez problémov dokázal dostať aj stovky metrov pod povrch planéty. Robot je určený na skúmanie tunelov nachádzajúcich sa pod povrchom Mesiaca, avšak prieskum tunelov na Marse by mal zvládnuť rovnako dobre.
Moon Diver sa skladá z dvoch častí – z landeru a dvojkolesového roveru s názvom Axel. Lander je vybavený navijakom, pomocou ktorého by spustil do tunela rover Axel, ktorý tunel následne preskúma. Pri zostupne nie je nutné vŕtať žiadnu dieru ani vytvárať nájazdovú plošinu, čím sa vyhneme nemalým komplikáciám, s ktorými sa musia potýkať vŕtacie sondy.
Axel má na svojich kolesách niesť viacero prístrojov určených na prieskum lávových tunelov, ako kamery, multispektrálný mikroskop a spektrometer, informoval portál Smithsonianmag.
O lávové tunely sa zajímajú vedci čoraz viac, nakoľko si uvedomujú, že pod povrchom by mohli byť astronauti chránení pred žiarením, škodlivými účinkami prachu a drastickými výkyvmi teploty medzi dňom a nocou. Predtým, ako sa však táto myšlienka môže realizovať, tunely musia byť dokonale preskúmané.
Podobne, ako je tomu aj na Zemi, lávové tunely na Marse dosahujú dĺžku niekoľko desiatok možno aj stoviek kilometrov. Jeden z najznámejších lávových tunelov na Zemi, Kazumura, sa nachádza na Havajských ostrovoch a s dĺžkou 65,5 kilometrov je zároveň aj najdlhším objaveným lávovým tunelom na našej planéte.
Najznámejší lávový tunel na Marse sa nachádza blízko rovníku v oblasti Tharsis. Lávový tunel je známy najmä vďaka fotografii, ktorú zosnímala sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) pomocou kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) ešte v roku 2011. Sonda na snímke zachytila neobvyklú dieru na svahu štítovej sopky Pavonis Mons. Diera zachytená na snímke je pravdepodobne otvor do podzemného tunelu.
Analýza fotografie preukázala, že otvor má priemer 35 metrov, pričom tunel môže siahať minimálne 20 metrov pod povrch. Diera vznikla prepadnutím vrchnej časti lávového tunela, čo ju robí obzvlášť zaujímavou, nakoľko vnútro tunela je relatívne dobre chránené pred nehostinným povrchom Marsu a mohlo by poskytovať útočisko pre mikrobiálny život, informovala NASA.
Je vysoko pravdepodobné, že vďaka týmto výhodám, ktoré by tunely mohli poskytovať budúcim generáciám pri kolonizácii Marsu, sa otvory do podzemných lávových tunelov stanú v blízkej dobe hlavným cieľom medziplanetárnych prieskumov.
S tým ako sa misie na Mars neustále rozrastajú je to už asi len otázka času. Veď iba tento mesiac na Mars vysielajú svoje misie tri svetové veľmoci.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
Neverili vlastným očiam: Vedci v horách našli záhadné ruiny stratenej civilizácie
Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
NASA utratila 23 miliárd dolárov za raketu, ktorá sa rozpadla na kúsky. Trump chce celý projekt zrušiť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Chorvátsko hlási cenový šok. Najviac zdraželo obľúbené prímorské mestečko Slovákov
Odborníčka radí, ako spravovať rodinný rozpočet počas materskej: Podrobný návod v 3 krokoch (ROZHOVOR)
Hit medzi proteínovými doplnkami ničí črevnú mikroflóru. Odborník ho spája s rakovinou hrubého čreva
Veľká zmena počasia sa blíži: Na Slovensko mieria prvé zrážky po týždňoch sucha, hlásia experti
Už 300 rokov vzdorujú modernému svetu: Amiši žijú bez smartfónu či elektriny, mladých nepresvedčí ani „Rumspringa“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Ľudstvo zabije nová doba ľadová. Tvorcovia Marťana ukázali svoj nový film
- Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny. Ikonické nadzvukové lietadlo hlási návrat, vzlietne už čoskoro
- BMW ide po Tesle. Nemci ukázali špičkové EV s dojazdom 900 km, ktoré pochová Model 3
- Zničil rebríčky sledovanosti. Pokračovanie filmového fenoménu z Netflixu sa predstavuje v prvej ukážke
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ani fúzia sa jej nevyrovná. Vedci našli alternatívu, ktorá nám dá neobmedzenú energiu
- Fyzici vyriešili 80-ročnú záhadu, ktorú všetci ignorovali. Teraz môže navždy zmeniť tvoj život
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ak zaútočia, pocítia fatálny úder. USA poslali do Európy tisíce vojakov a najsmrtiacejšiu flotilu sveta
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Horúčavy už nebudú problém. Objavili prelomový spôsob, ako za pár centov vychladíš celú domácnosť
- Vedci zachytili silný rádiový signál z vesmíru. Odpoveď šokovala každého
Trump má vážny problém. Iránski hackeri hrozia, že zverejnia 100 GB dát e-mailov „jeho ľudí“
Uniknuté dokumenty odhalili problémy Nissanu. Reštrukturalizácia už začala
46 stupňov v tieni a výstrahy naprieč kontinentom. Európa zažíva extrémne leto
EÚ odobrila dotácie na elektrinu pre firmy. Podmienkou sú investície do úspor
Svet sa rozpadá na kusy. Guterres vyzýva na urgentné financovanie rozvoja
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP