Napriek tomu, že nápad kolonizovať Mars sa v poslednej dobe stáva veľmi populárnym, ľudské kolónie na Marse sú zatiaľ iba sci-fi. Kolonizácia Marsu môže trvať ešte tisíce rokov, píše Futurism.

Podľa Elona Muska je príchod ľudí na Mars a jeho postupná kolonizácia nevyhnutný vývoj, ku ktorému by mohlo dojsť ešte počas jeho života. Existuje však veľa technických, medicínskych a logistických výziev, ktoré musí ľudstvo vyriešiť pred postavením prvej kolónie na Marse, čo je v súčasnosti veľmi vzdialená realita.

Mars je chladná a mŕtva planéta s atmosférou asi 100-násobne riedkejšou ako máme na Zemi. Tlak na Marse je približne 600 až 1000 Pascalov, čo predstavuje iba 0,6 % zemského tlaku a priemerná teplota je -63 stupňov Celzia. Gravitácia na Marse je asi 0,375 gravitácie na Zemi, čo by malo z dlhodobého hľadiska pravdepodobne katastrofické následky pre ľudské zdravie, píše Gizmodo.

Riešenie zdravotných následkov je zatiaľ neznáme

„Ľudia sú radi optimistickí, pokiaľ ide o myšlienku kolonizácie Marsu, ale znie to nerealizovateľne.“, povedala pre Gizmodo špecialistka na motorické vzdelávanie a účinky mikrogravitácie na astronautov, Rachael Seidler. Seidler uviedla, že NASA a ďalšie vesmírne agentúry v súčasnosti tvrdo pracujú na vytváraní a testovaní protiopatrení pre rôzne negatívne vplyvy životu na Marse.

Napríklad astronauti na ISS, ktorí sú vystavení úbytku svalov a kostí, sa snažia bojovať proti týmto účinkom pomocou silového tréningu a aerobiku. Riešenie zdravotných následkov spôsobených dlhodobými pobytmi na ISS alebo životom na Marse však podľa Seidler ešte nepoznajú.

Problémom je aj radiácia

Veľkým problémom je tiež radiácia, ktorej by boli astronauti vystavení už počas krátkeho pobytu na Marse. Momentálne totiť nemáme riešenie, ako ich proti nej chrániť pri dlhodobejšom pobyte, čo ideu života na Marse zakopáva ešte hlbšie pod zem.

Napriek týmto nehostinným podmienkam a mnohým ďalším problémom sa podľa Elona Muska objavia prvé ľudské kolónie na Marse už okolo roku 2050 a Spojené arabské emiráty majú plán vybudovať na Marse mesto s 600 000 obyvateľmi do roku 2117. Tieto plány sú podľa vedeckých zistení bohužiaľ zatiaľ iba sci-fi, aj keď niet pochýb o tom, že ľudia Mars nakoniec navštívia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom