„Misia na Mars“ je slovné spojenie, ktoré sa najmä v posledných rokoch skloňuje čoraz častejšie. Napriek tomu, že o tejto planéte vieme už pomerne veľa informácií, ľudia sa zo Zeme ďalej ako na Mesiac nedostali. V súboji o prvého človeka na Marse sa teda stretne viacero štátov a vyhrá ten, ktorý bude mať najviac skúseností. Počas najbližšieho mesiaca odštartujú na Mars misie rakiet až z troch štátov, píše portál Futurism.

Červená planéta v našom susedstve bola pre ľudstvo záhadou už od nepamäti. Mars, ktorý nesie meno rímskeho boha vojny, je hneď po Zemi najviac preskúmanou planétou Slnečnej sústavy. Už od 60. rokov minulého storočia navštívilo Mars množstvo sond a družíc, či už sovietskeho, alebo amerického pôvodu. V súčasnosti je najznámejším rover Curiosity, ktorý planétu brázdi už viac ako 8 rokov.

Pri letoch na Mars je však dôležitá jedna vec – časové okno. Mars totiž na obeh okolo Slnka potrebuje takmer 687 dní a práve preto sa časové okno otvára len približne každé dva roky. Pre všetky misie na Mars je najjednoduchšie odštartovať raketu počas tohto obdobia, preto sa na otvorenie treba dopredu pripraviť. Okno je od začiatku júla otvorené až do 11. augusta.

USA

Misia Národnej vesmírnej agentúry (NASA) je v súčasnosti naplánovaná na koniec júla, respektíve začiatok augusta. Ak pôjde všetko podľa plánov, rover Perseverance by mal pristáť v kráteri Jezero 18. februára 2021. Jeho primárnou úlohou bude hľadať známky prítomnosti života na červenej planéte.

NASA

Taktiež bude zbierať vzorky pôdy, ktoré má NASA v pláne vyzdvihnúť. Síce až v roku 2031 a v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou, no aj to sa počíta. Misia je unikátna aj tým, že rover ponesie vrtuľník Ingenuity, ktorý má byť prvým lietajúcim objektom na inej planéte. O tejto misii si môžeš viac prečítať tu.

Čína

V rámci komplexnej misie Tchien-wen-1 chce na obežnú dráhu Marsu vyslať sondu a na jeho povrch robotické vozidlo, ktoré bude analyzovať povrch planéty. V čínštine názov Tchien-wen znamená „Otázky nebesiam“. Prvé otázky si však Peking bude môcť klásť až o niekoľko mesiacov, keď raketa prekoná obrovskú vzdialenosť medzi Marsom a Zemou a jej robotické vozidlo začne misiu.

Xinuanet/CNSA

Čína chce dobehnúť Spojené štáty, čo je dôvodom, prečo do vesmírneho programu vkladá toľké peniaze. Do roku 2022 chce napríklad vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu.

Spojené arabské emiráty

Arabská federácia tiež plánuje v najbližších týždňoch odštartovať misiu na Mars. Do vesmíru vynesie sondu Hope japonská raketa a cesta na obežnú dráhu červenej planéty jej zaberie 200 dní. Následne tam sonda strávi dva roky štúdiom vlastností atmosféry. Hoci sme o Spojených arabských emirátoch dosiaľ uvažovali ako o ropnej veľmoci, zdá sa, že so stratou jej popularity sa arabská federácia snaží investovať svoj kapitál do technologického sektora, píše portál The Hill.

V každom prípade bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa bude týmto štátom dariť. Spojené štáty si chcú svoju pozíciu lídra v letoch do vesmíru udržať, Čína ju chce naopak získať. Napätie medzi dvojicou obrovských ekonomík stále rastie a je viac než isté, že sa do súboja o prvenstvo zapoja súkromné spoločnosti SpaceX a BlueOrigin. Hoci toto otvorené okno zmeškali, stále je tu možnosť, že sa na Mars vyberú inokedy. Napríklad cestou okolo Venuše.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú