Preskúmavanie červenej planéty je jednou z hlavných priorít vesmírnych misií v najbližších rokoch. Od roku 2018 sa na Marse nachádza aj sonda InSight, ktorá je okrem iného vybavená aj vŕtacou sondou známou ako „krtko“. Ten sa však podľa posledných informácií zasekol, píše Futurism.

Sonda InSight pristála na povrchu Marsu už v roku 2018, no od tej doby ju na misii sprevádza množstvo problémov. Inžinieri totiž netušili, aké zloženie má povrch červenej planéty v mieste pristátia, a preto sa na vykonávanie požadovaných úkonov nedokázali dokonale pripraviť.

Najväčšie vrásky na čele im robí takzvaný „krtko“. Oficiálny názov tohto vrtáku je „Heat Flow and Physical Properties Package“ (HP3) a jeho úlohou je zavŕtať sa 3 metre pod povrch. Krtko by mal byť za bežných okolností schopný zavŕtať sa pod zem úplne sám, no na to potrebuje dostatočne trenie okolitého materiálu, ktoré mu, žiaľ, povrch v mieste pristátia neposkytuje.

Ako informuje portál Space, v mieste pobytu sondy InSight je povrch pripomínajúci konzistenciu cementu a krtko sa tak nedokáže zaboriť do požadovanej hĺbky. Inžinieri sa preto rozhodli pomôcť si robotickou rukou s lopatou na konci, ktorou na krtka zhora zatlačili.

Posledné zábery z kamery na sonde však ukazujú, že krtko sa zrejme opäť zasekol. Piesok na lopatke, ktorá zhora tlačí, nadskakuje, z čoho inžinieri usúdili, že krtko iba „vibruje“ na jednom mieste a vôbec sa neposúva smerom do vnútra planéty.

So stopercentnou istotou však toto tvrdenie nemôžu potvrdiť. Rozhodli sa preto rameno s lopatkou odsunúť bokom, aby získali lepší pohľad na samotného krtka. Keď zistia, ako je v skutočnosti podzemná sonda na tom, učinia ďalšie kroky.

Jedným z možných riešení je prisypať do diery, kde sa krtko nachádza, viac piesku z povrchu, čím by sa mohli vyplniť voľné miesta v jeho okolí a mohlo by mu to pomôcť zvýšiť potrebné trenie na postup smerom dole.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú