Písal sa 9. január 2007 a Steve Jobs stál na pódiu predstavujúc úplne prvý iPhone. Práve tento deň sa dá považovať za začiatok éry pravých smartfónov a na predstavenie prvého iPhonu fanúšikovia smartfónov radi spomínajú aj dnes.

Zopár smartfónov sa na trhu, samozrejme, nachádzalo aj pred týmto dátumom, no po 9. januári už každý hovoril iba o dotykovom kúsku od Apple. Ak rád spomínaš na minulosť, možno ťa poteší nasledujúca informácia. O prvom iPhone totižto vyjde nová kniha pod názvom The One Device: The secret history of the iPhone (Jedno zariadenie: Tajná história iPhonu), ktorá odhalí tajomstvá ohľadom celého vývoja. Predobjednať sa dá už teraz na Amazone v zľave za 18,96 dolárov. Normálna cena pritom bude činiť 28 dolárov.

iphone 1
zdroj fotografie: Flickr / Carl Berkeley

Nenechaj si ujsť
Akú odolnosť ponúkol prvý revolučný smartfón starý 10 rokov?

Vďaka webu TheVerge si môžeš ukážku z nej prečítať už teraz. Od začiatku vývoja až po dokončenie najvplyvnejšieho produktu 21. storočia zažívali inžinieri ťažké časy. Príbeh bol poznačený miznúcimi inžiniermi, ktorí boli prijatí podvodom a niekoľkými zruinovanými manželstvami. Kniha sa venuje celkovému pôvodu iPhonu, do ktorého boli vkladané veľké nádeje a mal sa stať ďalším evolučným krokom po mimoriadne úspešnom iPode. Nachádzajú sa v nej aj zmienky o Motorole Rokr, prvom telefóne s iTunes. Stratégia spoločnosti spočívala v tom, že používatelia Motoroly Rokr prídu na chuť iTunes a zvážia kúpi iPodu.

iphone 1
zdroj fotografie: Flickr / Carl Berkeley

Podľa knihy dokonca Apple v roku 2003 plánoval Motorolu kúpiť, no prišlo mu to ako drahá záležitosť. Pred začatím samotného projektu si bol Jobs vo viacerých záležitostiach neistý. Myslel si napríklad, že po iPhone siahnu iba ľudia, ktorí si poriadne strážia svoje úspory a potreboval tak hneď niekoľko presvedčivých dôvodov na začatie vývoja. Nakoniec sa z toho ale vykľul najziskovejší produkt v histórii Apple. V roku 2004 dostal Jobs nápad vyrobiť telefón a o zvyšku sa už dočítaš v samotnej knihe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom