Adaptívne ikony prišli na Android s verziou Oreo a aplikácií umožňujú vytvárať ikony, ktoré sa prispôsobujú tvaru ikon, aké si používateľ v systéme zvolil. S adaptívnou ikonou konečne prišlo aj Spotify, no jej adaptívnosť je veľmi nedotiahnutá.

Niekto preferuje ikony v tvare kruhu, niekto má rád štvorcové ikony s oblými hranami, iní naopak s ostrými tvarmi. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Možnosť zvoliť si tvar ikon prišla až s príchodom Androidu Oreo.

Dovtedy ak mala aplikácia ikonu v tvare štvorca, zobrazovala sa  ako štvorcová, ak ju vývojar vytvoril v tvare kruhu, na obrazovke sa zobrazovala ako kruh. Jednoducho každá ikona mala taký tvar, aký bol vývojárom striktne daný. Bežná obrazovka potom vyzerala asi takto:

Príchod adaptívnych ikon nám teda umožnil spraviť naše obrazovky krajšie a jednotnejšie. Samozrejme, vývojári musia danú ikonu vytvoriť ako adaptívnu, v opačnom prípade sa pri zmene vzhľadu iba vyplní tvar ikony bielym pozadím. Adaptívna ikona Spotify sa však správa pomerne neadaptívne. Na Reddite sa strhla veľká diskusia o tom, ako to vývojári odflákli.

Pri zmene tvaru ikon sa pri novej verzii Spotify aplikácie nevyplní tvar bielym, ale čiernym pozadím. Takto sa však adaptívne ikony nesprávajú. Čierne pozadie sa dokonca doplnilo aj pri zvolení kruhových ikon, pričom neadaptívna verzia sa v takomto prípade zobrazuje bez akéhokoľvek doplnenia pozadia, pretože tvar tejto ikony je štandardne navrhnutý ako kruhový. Novú adaptívnu ikonu si však mali možnosť vyskúšať len beta testeri, a tak je možné, že ešte dôjde k náprave finálnej vezie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom