Ešte v roku 2017 informovala ruská televízna stanica Zvezda o tom, že tamojšie ministerstvo obrany trénuje biele veľryby, tulene a delfíny pre rôzne arktické misie. Zdá sa však, že jedna z nich sa im akosi zatúlala.

Jednu takúto bielu veľrybu objavili v blízkosti malej nórskej dediny Inga. Ako informuje The Guardian, na sebe mala zvláštny postroj, bola veľmi krotká a zdalo sa, že je na ľudí zvyknutá. Podľa rybárov ich však miestami obťažovala a ťahala ich lode za laná a popruhy, ktoré z nich trčali.

Nórski rybári objavili bielu veľrybu
Mikhail Semenov

Televízia Zvezda tiež informovala o tom, že tieto veľryby mali byť trénované na ochranu námorných základní, pričom delfíny a tulene mali prepravovať nástroje pre potápačov a mali mať tiež schopnosť detegovať torpéda.

Majetok Petrohradu

Vo videu nižšie môžeš vidieť aj samotné zábery z rybárskej lode, kde je vidieť veľrybu aj zvláštny popruh. Ten vyzerá ako držiak na kameru či nejaký typ zbrane a po tom, čo jej ho dali dole, na vnútornej strane bol nápis Zariadenie Petrohradu. 

Po tom čo kontaktovali ruských výskumníkov, tí sa ohradili, že s veľrybami nemajú nič spoločné. Zároveň však dodali, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o majetok námorníctva v Murmansku, ktoré je v tesnej blízkosti hraníc Nórska a Fínska.

The Guardian však dodalo, že Ústav morskej biológie v Murmansku počas testovania dospel k tomu, že veľryby nie sú vhodné na výcvik, nakoľko sú veľmi citlivé na chlad a nemajú také schopnosti, aké majú delfíny či tulene. Je známe, že ruské námorníctvo má niekoľko veľrýb v zajatí, pričom niektoré z nich pustili na slobodu. Môže sa preto jednať o niektorú z nich.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú