Samsung včera okrem iného predstavil aj nový dizajn rozhrania nazvaný One UI. Tento čistý a minimalistický dizajn umiestňuje najrelevantnejší obsah v spodnej polovici obrazovky, čo je prirodzenejšie a pohodlnejšie v prípade držania jednou rukou. Vďaka odstráneniu zbytočných a rozptyľujúcich prvkov sa používateľ môže lepšie sústrediť a rýchlejšie sa vo svojom telefóne orientuje.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nové používateľské prostredie od Samsung už čoskoro nahradí nadstavbu Samsung Experience, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou všetkých smartfónov výrobcu. Stane sa tak už pri aktualizácii na Android 9 Pie, pričom sa začne od aktuálnych vlajkových lodí Galaxy S9/Plus a Note 9. Prvá beta verzia sa už tento mesiac objaví v USA, Nemecku a Južnej Kórei. Následne bude aktualizácia postupovať do Európy a Ázie.

‚‚Najviac používateľsky orientované prostredie, aké sme kedy vytvorili’’

V dnešnej dobe obrovských uhlopriečok je čoraz ťažšie ovládať smarfón len za pomoci jednej ruky. Používateľské rozhrania sa tomuto problému viac menej nevenovali, no je tu už prvá lastovička v podobe Samsungu a ich One UI. Prináša kompletne prerobený dizajn, viac zaoblených rohov a prepracovanejšie ikony, a to všetko k tomu, aby bolo možné ovládať jednou rukou aj zariadenia s veľkou uhlopriečkou. Kľúčová oblasť, v ktorej prebieha interakcia, je presunutá k spodnej časti, ktorá je na dosah palca aj u ľudí s menšími rukami. Viacero aplikácií bude rozdelených na dve časti, pričom tá vrchná bude zobrazovacia a spodná určená na ovládanie.

Prečítaj si tiež
Aj Samsung naskočí na trend výrezov v displejoch. Takto by mohli vyzerať

Dominantným prvkom bude tiež tmavý režim, ktorý je šetrnejší k využívaniu energie a OLED panely Samsungu sú k tomu ako stvorené. Ikony a priečinky budú po novom väčšie, aby bolo jednoduchšie na nich kliknúť a čo najviac sa znížila možnosť omylu. Názorný príklad ukázala spoločnosť na usporiadaní vstavanej aplikácie Galéria.

Celé prostredie tak prešlo kompletnou úpravou a je omnoho jednoduchšie na ovládanie a navigáciu v ňom. Prvotné ukážky vyzerajú viac než dobre a už sa nevieme dočkať, keď si nové UI budeme môcť vyskúšať.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak