Samsung včera okrem iného predstavil aj nový dizajn rozhrania nazvaný One UI. Tento čistý a minimalistický dizajn umiestňuje najrelevantnejší obsah v spodnej polovici obrazovky, čo je prirodzenejšie a pohodlnejšie v prípade držania jednou rukou. Vďaka odstráneniu zbytočných a rozptyľujúcich prvkov sa používateľ môže lepšie sústrediť a rýchlejšie sa vo svojom telefóne orientuje.

Nové používateľské prostredie od Samsung už čoskoro nahradí nadstavbu Samsung Experience, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou všetkých smartfónov výrobcu. Stane sa tak už pri aktualizácii na Android 9 Pie, pričom sa začne od aktuálnych vlajkových lodí Galaxy S9/Plus a Note 9. Prvá beta verzia sa už tento mesiac objaví v USA, Nemecku a Južnej Kórei. Následne bude aktualizácia postupovať do Európy a Ázie.

‚‚Najviac používateľsky orientované prostredie, aké sme kedy vytvorili’’

V dnešnej dobe obrovských uhlopriečok je čoraz ťažšie ovládať smarfón len za pomoci jednej ruky. Používateľské rozhrania sa tomuto problému viac menej nevenovali, no je tu už prvá lastovička v podobe Samsungu a ich One UI. Prináša kompletne prerobený dizajn, viac zaoblených rohov a prepracovanejšie ikony, a to všetko k tomu, aby bolo možné ovládať jednou rukou aj zariadenia s veľkou uhlopriečkou. Kľúčová oblasť, v ktorej prebieha interakcia, je presunutá k spodnej časti, ktorá je na dosah palca aj u ľudí s menšími rukami. Viacero aplikácií bude rozdelených na dve časti, pričom tá vrchná bude zobrazovacia a spodná určená na ovládanie.

Prečítaj si tiež
Aj Samsung naskočí na trend výrezov v displejoch. Takto by mohli vyzerať

Dominantným prvkom bude tiež tmavý režim, ktorý je šetrnejší k využívaniu energie a OLED panely Samsungu sú k tomu ako stvorené. Ikony a priečinky budú po novom väčšie, aby bolo jednoduchšie na nich kliknúť a čo najviac sa znížila možnosť omylu. Názorný príklad ukázala spoločnosť na usporiadaní vstavanej aplikácie Galéria.

Celé prostredie tak prešlo kompletnou úpravou a je omnoho jednoduchšie na ovládanie a navigáciu v ňom. Prvotné ukážky vyzerajú viac než dobre a už sa nevieme dočkať, keď si nové UI budeme môcť vyskúšať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom