Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu pre rok 2019 putuje do rúk trojice vedcov, menovite Gregg L. Semenza, Sir Peter J. Ratcliffe a William G. Kaelin, Jr, za objav mechanizmu, ktorým bunky vnímajú rôzne úrovne kyslíka.

Majitelia Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu pre rok 2019 sú známi. Mená jej majiteľov boli dnes oznámené na Nobelovom zhromaždení v inštitúte Karoliska. Tohtoročnú cenu za fyziológiu alebo medicínu tak získavajú Gregg L. Semenza, Sir Peter J. Ratcliffe a William G. Kaelin, Jr, ktorí sa podieľali na výskume a objave mechanizmu, akým bunky vnímajú rôzne úrovne kyslíka.

Už dlhodobo vieme, že kyslík je pre život nevyhnutný a je využívaný nielen našimi, ale aj zvieracími bunkami pri konvertovaní potravy na využiteľnú energiu. Vedci prišli na to, že jednotlivé úrovne kyslíka môžu samotné bunky do značnej miery ovplyvňovať. Konkrétne objavili takzvaný „molekulárny prepínač“, ktorým sa bunky adaptujú na nižšie úrovne kyslíka.

Zobraziť celú galériu (2)
Ocenení vedci: zľava Gregg L. Semenza, Sir Peter J. Ratcliffe a William G. Kaelin, Jr,. Zdroj: Youtube/Nobel Prize

Úrovne kyslíka dostupné pre naše bunky sa v rámci jednotlivých častí nášho tela neustále menia v závislosti od vykonávanej funkcie, akou je napríklad cvičenie či vývoj plodu v tehotenstve. Ocenení vedci prišli na to, akým spôsobom sa bunky v našom tele dokážu adaptovať na rôzne zmeny okolitého prostredia v závislosti od úrovne kyslíku, ako je napríklad výstup do vyšších nadmorských výšok.

Objav, ktorý môže učiniť pokrok v liečbe mnohých ochorení

Okrem toho má tento objav význam aj v medicíne. Kyslík totižto zohráva dôležitú úlohu pri zdravotných problémoch súvisiacich s chorobami z nadmorskej výšky, mŕtvici, infarkte, infekciách či dokonca chudokrvnosti. Vďaka tomuto objavu tak bude môcť ľudstvo opäť lepšie porozumieť základným mechanizmom fungovania buniek a bude môcť pokročiť v liečbe ochorení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP