Koniec roka sa nesie v znamení záhadných mimozemských signálov a rôznych štúdií zaoberajúcich sa existenciou mimozemských civilizácií. Veď iba pred pár dňami sme ťa informovali, že Mliečna dráha v sebe ukrýva množstvo mŕtvych mimozemských civilizácií, o prvej detekcii rádiového signálu z exoplanéty, ale aj o vyjadreniach Haim Esheda, bývalého šéfa izraelskej vesmírnej bezpečnosti, ktorý tvrdí, že mimozemšťania sú skutoční a vlády s nimi komunikujú.

Zachytili sme zvláštny rádiový signál

Minulý piatok však portál The Guardian exkluzívne informoval, že astronómovia z projektu „Breakthrough Listen“, ktorí stoja za najrozsiahlejším pátraním po mimozemskom živote, aktuálne pracujú na analýze unikátnej rádiovej emisie pochádzajúcej zrejme z oblasti Proxima Centauri.

Umelecká predstava planéty Proxima Centauri b v spoločnosti hviezdy Proxima Centauri. Na pozadí môžeme vidieť aj binárny systém Alfa Centauri. Zdroj: ESO/M. Kornmesser

Proxima Centauri je po Slnku najbližšia známa hviezda vzdialená iba 4,22 svetelných rokov. Hoci štúdia pojednávajúca o tomto signále zatiaľ nebola nikde zverejnená, podľa dostupných informácií by sa malo jednať o úzky lúč rádiových vĺn, ktorý ešte minulý rok počas 30 hodín trvajúceho pozorovania zachytil austrálsky teleskop Parkes.

Napriek tomu, že zaznamenaný signál je pod drobnohľadom vedcov už dlhšiu dobu, doposiaľ sa nepodarilo potvrdiť jeho pôvod.

Väčšina signálov zachytených pomocou teleskopu Parkes alebo observatória Green Bank v rámci projektu Breakthrough Listen má totižto nejaké vysvetlenie, zväčša zahŕňajúce rôzne prírodné javy alebo ľudskú činnosť. Rovnaký výsledok sa očakáva aj pri tomto signáli.

Môže byť signál mimozemského pôvodu?

Zatiaľ sa však nedá vylúčiť ani možnosť, že pochádza z oblasti Proxima Centauri, pretože zaznamenaný signál pohybujúci sa na frekvencii okolo 980 MHz sa počas pozorovania mierne posunul spôsobom, ktorý pripomínal posun spôsobený pohybom planéty nachádzajúcej sa neďaleko tejto hviezdy.

Je známe, že okolo Proxima Centauri sa pohybujú najmenej dve planéty. Jedna z nich je neobývateľný plynný obor, ale tá druhá je skalnatý svet asi o 17 % hmotnejší ako Zem. Ide o planétu známu pod názvom Proxima b, ktorá obieha okolo svojej hviezdy v tzv. obývateľnej zóne.

Keďže však hviezda Proxima Centauri patrí medzi eruptívne premenné hviezdy, ktoré sú charakteristické svojimi nepravidelnými a náhlymi zmenami jasu vyvolanými erupciami, je nepravdepodobné, že na planéte Proxima b by mohol existovať život. Šance na existenciu života rapídne znižuje aj slapové uzamknutie planéty, čo znamená, že na jednej strane je večne deň na druhej večne noc.

Fotografia hviezdy Proxima Centauri za pomoci Hubblovho teleskopu. Zdroj: ESA/Hubble

Nemenovaný zdroj z vedeckej komunity pre portál The Guardian však aj napriek všetkým uvedeným údajom poznamenal, že môže ísť o prvého vážneho kandidáta na mimozemskú správu od roku 1977, kedy astronómovia pomocou rádioteleskopu Big Ear zaznamenali neobvykle silný signál prichádzajúci z oblasti mimo Slnečnej sústavy. Signál dostal názov Wow! a do dnešného dňa patri k tým vôbec najzáhadnejším.

Ostatní vedci, ako napríklad Pete Worden, bývalí riaditeľ výskumného centra Ames Research Centre a súčasný výkonný riaditeľ programu Breakthrough Initiatives, ktorej súčasťou je aj spomínaný projekt Breakthrough Listen, sú vo svojich vyjadreniach opatrnejší a zdôrazňujú, že je potrebné počkať na závery vedeckej analýzy.

Cieľom projektu Breakthrough Listen je rozpoznať potencionálne „technosignatúry“ (technosignatures) (pozn. redakcie. technologické stopy potvrdzujúce prítomnosť minulého alebo súčasného mimozemského života) medzi množstvom rádiových signálov generovaných ľudskými zariadeniami a prirodzenými kozmickými javmi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP