Spoločnosť Nikon dnes predstavuje fotoaparát Z 9, najpokročilejší vlajkový fotoaparát v histórii značky. Z 9 predstavuje významný krok vpred pre spoločnosť Nikon aj pre profesionálnu obrazovú tvorbu. Tento mirrorless fotoaparát disponuje novým vrstveným full-frame CMOS snímačom s rozlíšením 45,7 Mpx navrhnutým spoločnosťou Nikon a ultrarýchlym procesorom EXPEED 7. Je vybavený doteraz najsofistikovanejším systémom automatického zaostrovania a 3D sledovania od spoločnosti Nikon, špičkovými funkciami na snímanie videosekvencií, výnimočným displejom elektronického hľadáčika, rýchlosťami snímania až do 120 snímok za sekundu s úplným automatickým zaostrovaním a meraním expozície a ďalšími funkciami.

Spolu s modelom Z 9 spoločnosť Nikon predstavuje objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S, prvý superteleobjektív so zoomom radu Z, a bajonetový adaptér FTZ II, ktorý prináša lepšiu ergonómiu v porovnaní s existujúcim bajonetovým adaptérom FTZ.

Fotoaparát Z 9 je určený pre tých, ktorí posúvajú hranice tvorby fotografií a videa. Je vhodný pre profesionálnych fotografov voľne žijúcich zvierat, športu a fotožurnalistov, ktorí požadujú výnimočný elektronický hľadáčik, automatické zaostrovanie a vynikajúcu ovládateľnosť, spolu s odolnosťou, ktorá prekonáva aj fotoaparát D6. Model Z 9 je tiež zaujímavý pre profesionálnych módnych a komerčných fotografov, ktorí potrebujú naplno rozvinúť svoju kreativitu na fotografiách a vo videosekvenciách s vysokým rozlíšením a pre tvorcov videa, ktorí chcú dosiahnuť nekompromisný výstup v najrôznejších prostrediach.

„Z 9 je najpokročilejší fotoaparát, aký sme kedy vyrobili. Prekonáva všetko, čo je dnes k dispozícii,“ hovorí Dirk Jasper, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe. „Len málo fotoaparátov skutočne mení „pravidlá hry“ a toto je jeden z nich. Vďaka nadštandardným technológiám spracovania obrazu, využitiu umelej inteligencie, rýchlosti a ergonómii fotoaparátu Z 9 môžu fotografi prekonávať výzvy súvisiace so svetlom, objektom či okolitým prostredím tak, ako nikdy doteraz. Profesionáli, ktorí majú k dispozícii technické schopnosti tohto fotoaparátu, budú môcť posunúť svoje možnosti na novú úroveň.“

Hlavné funkcie fotoaparátu Z 9

Vynikajúci výkon automatického zaostrovania a 3D sledovania

493-bodový systém AF obsahuje 405 bodov automatického zaostrovania s automatickým výberom poľa, čo je päťkrát viac ako pri modeli Z 7II, zatiaľ čo 10 režimov automatického zaostrovania umožňuje používateľom optimalizovať automatické zaostrovanie pre akúkoľvek úlohu. Umelá inteligencia s hĺbkovým učením podporuje najpokročilejšiu detekciu až deviatich rôznych typov objektov súčasne. V kombinácii s 3D sledovaním, po prvýkrát medzi mirrorless fotoaparátmi Nikon, vám pomôže zachytiť každý kľúčový okamih. Od ľudí a ich čŕt cez zvieratá až po vozidlá: fotoaparát Z 9 rozumie tomu, čo fotografujete  a okamžite reaguje na zmenu polohy, orientácie či rýchlosti objektu.

Možnosti videa, ktoré menia pravidlá hry

Neuveriteľný obrazový výkon fotoaparátu Z 9 umožňuje používateľom nahrávať nádherné plnoformátové videosekvencie v kvalite 8K 24p – 60p a 4K 24p – 120p a time-lapse videosekvencie priamo vo fotoaparáte. Jednotlivé videosekvencie s rozlíšením 8K a frekvenciou 30p môžu mať dĺžku až približne 125 minút, čo je najdlhší čas medzi mirrorless fotoaparátmi[i]. Taktiež podporuje ProRes 422 HQ formát, ktorý vyžadujú mnohí video producenti až do frekvencie 4K 60p. A blížiaca sa aktualizácia firmvéru umožní nahrávanie videa vo formáte RAW 8K pri mimoriadne plynulej frekvencii 60p[ii]. Pri filmovaní je k dispozícii plnohodnotné AF/AE a AF s detekciou očí a nový formát N-RAW od spoločnosti Nikon umožňuje dosahovať únosnú veľkosť súborov[iii].

Vysoká rýchlosť

Zachyťte viac ako 1 000 snímok[iv] vo formáte RAW v jednej sérii pri plnom rozlíšení rýchlosťou 20 snímok za sekundu. Je možné snímať až 120 snímok za sekundu v 11 MPix rozlíšení v JPEG s plnohodnotným AF/AE v novom režime C+. Najvyššia rýchlosť načítania dát zo snímača na svete[v] prakticky eliminuje tzv. „rolling-shutter” efekt až do takej miery, že bolo možné úplne odstrániť mechanickú uzávierku. Časy uzávierky až 1/32 000 s v kombinácii so schopnosťou fotoaparátu snímať pri citlivosti ISO 64, umožňujú dosiahnuť neuveriteľnú hĺbku ostrosti aj pri fotografovaní v extrémne jasných svetelných podmienkach.

Neprerušený obraz v reálnom čase

Fotoaparát Z 9 je vybavený najjasnejším[vi] (3 000 nitov) displejom elektronického hľadáčika s technológiou dual-stream, ktorá zaisťuje fotografovanie so živým a neprerušeným obrazom, vďaka čomu fotograf nikdy nepremešká žiadny okamih. Displej fotoaparátu Z 9 poskytuje skutočne nepretržité zobrazovanie v reálnom čase, čo znamená, že ak sa objekt pohne, alebo dôjde k čo i len najmenšej zmene fotografovanej scény, používateľ to okamžite uvidí.

Ergonómia a robustnosť

Medzi ďalšie prvenstvá spoločnosti Nikon pri fotoaparáte Z 9 patrí monitor vyklápateľný v štyroch osiach (zvislo a vodorovne), ktorý umožňuje fotografom prispôsobiť sa okamihu a vytvoriť kompozíciu rýchlo a flexibilne. Je to profesionálny nástroj každým kúskom – ergonómia fotoaparátu, ako napríklad rozloženie tlačidiel, bola prepracovaná a vylepšená na základe podnetov profesionálnych fotografov. Jeho odolnosť prekonáva aj fotoaparát D6, takže používatelia môžu zachytiť všetko potrebné aj v náročných podmienkach. Nové tlačidlo režimu AF umožňuje používateľom prepínať režim AF a režim činnosti AF aj počas snímania pomocou hľadáčika, zatiaľ čo horný a zadný kontrolný LCD displej a tlačidlá možno rozsvietiť jediným pohybom prepínača. A vy tak môžete jednoducho meniť nastavenia fotoaparátu aj v tme.

Objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S

Rýchly, ostrý a všestranný spoločník pre fotoaparáty Nikon Z. Objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S zaostruje rýchlo a ticho, vďaka čomu umožňuje sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty s absolútnou presnosťou, aj keď sa pohybujú nepravidelne. Jeho rozsah zoomu 100 – 400 mm a vynikajúci optický výkon poskytujú výnimočné výsledky v širokej škále situácií, či je objekt relatívne blízko alebo v diaľke. Výkonný systém VR ekvivalentný až 5,5 EV fotografom navyše umožňuje snímať z ruky s dlhšími časmi uzávierky bez zníženia ostrosti. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je iba 0,75 m na najkratšom ohnisku zoomu a 0,98 m pri plnom priblížení.

Bajonetový adaptér FTZ II

Bajonetový adaptér FTZ II prináša vďaka prepracovanému dizajnu ešte lepšiu použiteľnosť oproti existujúcemu bajonetovému adaptéru FTZ. Podporuje približne 360 objektívov NIKKOR F od typu AI a umožňuje používanie existujúcich objektívov NIKKOR F s fotoaparátmi radu Z. Bajonetový adaptér FTZ II je možné použiť spolu s vertikálnym gripom a rôznym príslušenstvom na snímanie videosekvencií a umožňuje výmenu objektívov aj bez demontáže fotoaparátu zo statívu. 

Ďalšie funkcie fotoaparátu Z 9

  • Kompaktné telo: o 20 % menšie ako fotoaparát D6, s hlbokým gripom umožňujúcim bezpečné držanie pri horizontálnom aj vertikálnom snímaní
  • Skelet fotoaparátu vykovaný zo zliatiny horčíka, zaisťuje dokonalú rovnováhu medzi pevnosťou a nízkou hmotnosťou
  • Vďaka rozsiahlemu utesneniu proti poveternostným vplyvom zostanú fotoaparát, objektívy radu Z a bajonetové adaptéry v bezpečí bez ohľadu na okolité podmienky
  • Vodivá povrchová úprava vytvára magnetické pole, ktoré aktívne odpudzuje prachové častice zo snímača
  • Natívny rozsah citlivostí ISO od 64 do 25 600 (rozšíriteľný na ekvivalentnú hodnotu 32 – 102 400) sa spája s pokročilým algoritmom redukcie šumu a funkciou redukcie blikania vo fotoaparáte

Fotoaparát Z 9 je dostupný v cene 5 599 €, objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S je dostupný v cene 2 799 € a bajonetový adaptér FTZ II je dostupný v cene 269 €. Viac informácií nájdete na: www.nikon.sk.

Dnes o 18.00 sa uskutoční krátky živý prenos na YouTube kanáli spoločnosti Nikon Europe, ktorý bude zahŕňať aj živú diskusiu a odpovede na otázky týkajúce sa uvedenia fotoaparátu Z 9.

Dňa 5. novembra v čase od 13.00 do 21.00 sa koná exkluzívne virtuálne podujatie #NikonDays, ktoré bude oslavou nového vlajkového fotoaparátu od spoločnosti Nikon. Okrem toho sa profesionáli zo spoločnosti Nikon zapoja do diskusií o všetkom, čo sa týka radu Z! Sledujte otázky a odpovede, kurzy a prednášky. Podujatie je bezplatné a obsahuje aj rozhovory s inšpiratívnymi fotografmi, ktorí začali používať fotoaparát Z 9 medzi prvými. Zaregistrujte sa teraz na toto blížiace sa podujatie. Účasť je obmedzená.

Ak sa chcete zúčastniť podujatia, zaregistrujte si svoje miesto tu: https://nikondays.nikoneurope.com

Kompletný harmonogram nájdete na lokalite https://nikondays.nikoneurope.com

[i] Na základe prieskumu spoločnosti Nikon k októbru 2021.

[ii] Na nahrávania videa 8K/60p vo fotoaparáte je potrebná aktualizácia firmvéru (k dispozícii 2022).

[iii] N-RAW umožňuje vytvárať súbory v kvalite RAW približne s polovičnou veľkosťou oproti súborom ProRes RAW. Nahrávanie do formátu N-RAW je možné po aktualizácii firmvéru (k dispozícii 2022).

[iv] Pri použití kariet ProGrade Digital Cobalt Cfexpress.

[v] Medzi 30 Mpx mirrorless fotoaparátmi k októbru 2021. Na základe výskumu spoločnosti Nikon.

[vi] Medzi plnoformátovými mirrorless fotoaparátmi k októbru 2021. Na základe výskumu spoločnosti Nikon.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú