Firma Nikola Motors pod vedením Trevora Miltona rada a často kopíruje veci od konkurencie, ktorou je práve Tesla. Napriek tomu, že Nikola neukázala ešte ani len prototyp nového picku-upu Badger, od záujemcov si už pýta zálohu vo výške niekoľko tisíc dolárov, informuje Electrek.

Nikola pripomína mnohým Teslu už len svojim názvom a je hneď na pohľad jasné, že sa jej zakladateľ pri výbere názvu inšpiroval v mene jedného z najväčších vynálezcov minulého storočia, teda rovnako ako Elon Musk. Rovnakú stratégiu pritom automobilka uplatňuje tiež pri rôznych projektoch, čo sa potvrdilo aj pri pick-upe Cybertruck.

Do doby jeho predstavenia totiž Nikola tvrdila, že pick-up neplánuje predstaviť, pokiaľ Tesla príde s dobre vyzerajúcim modelom. Keďže však podľa Miltona konkurencia neukázala pick-up podľa jeho predstáv, rozhodol sa, že prinesie na trh vlastný a Cybertruck by si nikdy nekúpil.

Nikola už zbiera od ľudí zálohy. Pick-up ale zatiaľ neukázala ani ako prototyp

Uplynulo už niekoľko mesiacov a zatiaľ čo Tesla odhalila aj funkčný model, Nikola sa akosi nemá k činu a doteraz sme nevideli ani prvý prototyp, ktorý by vzbudil v záujemcoch viac dôvery. Napriek tomu sa Nikola stala prednedávnom hodnotnejšou firmou ako etablovaný Ford. Cena jej akcií sa v priebehu pár dní zdvihla o vyše 100 %, informuje CNN.

Zobraziť celú galériu (0)
Nikola Motor Company

Doteraz má Nikola k dispozícii len počítačové návrhy a rendery pick-upu Badger a žiadny reálny model neodhalila. Stihla však ukázať, aké špecifikácie by mal mať. Hoci to všetko vyzerá na papieri veľmi dobre, v realite môže u mnohých ľudí vzbudzovať takýto prístup spoločnosti nedôveru.

Zobraziť celú galériu (0)
Nikola Motor Company

Navyše, v prípade vlastného kamióna, ktorý bol opäť inšpirovaný Teslou Semi, Nikola vrátila zákazníkom zálohy s tvrdením, že na svoje fungovanie nevyužila ani jediný dolár. Teraz však robí úplný opak a pýta si 5 000 dolárov za produkt, ktorý ešte neexistuje a zrejme tak skoro ani nebude.

Elektrický pick-up s možnosťou pohonu aj na vodík by mal byť podľa tvrdení spoločnosti odhalený až koncom roka, údajne. So zálohou však zákazník získa pozvánku na Nikola World, udalosť, na ktorej má spoločnosť odhaliť ďalšie detaily o svojom pick-upe, informuje CNET.

Nenechaj si ujsť
Menej známa automobilka predstavila pick-up bez emisií a maximálnym dojazdom až 1000 km

Kopíruje Teslu a ešte ju aj zažaluje

Rezervácie pre záujemcov pritom boli spustené práve včera. Dôkazom toho, že Nikola rada rýpe do Tesly sú aj uštipačné tweety jej zakladateľa. Milton sa totiž nedávno na adresu Tesly a jej Cybertrucku vyjadril, že v prípade ich pick-upu sa verejnosť dočká skutočne fungujúceho modelu a nie „fake show“. Ten skutočne fungujúci model však stále akosi neexistuje.

Je teda bez pochýb, že Nikola nasleduje stopy Tesly, no paradoxne ju zažalovala za kopírovanie. Zákazníci, ktorí teda zložia zálohu za zatiaľ nepredstavený pick-up Badger, môžu neskôr iba dúfať, že ho Nikola skutočne odhalí, vyrobí a následne aj doručí, alebo opäť raz vráti depozit ako v minulosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom