Je nepopierateľné, že technologický pokrok v oblasti smartfónov spomaľuje. Kým ešte pred pár rokmi mala každá nová generácia drasticky vylepšený fotoaparát a rýchlejší procesor, výrazne vyššiu výdrž či množstvo noviniek okolo displeja, dnes nám akýkoľvek drahší mobil vydrží bez problémov aj dva, tri či viac rokov.

Medziročné vylepšenia sú skrátka menšie a nič, čo by nás zhadzovalo zo stoličiek, už tak často neprichádza. Úvod roka 2019 bol však iný. Samsung vytiahol skladacie displeje a vďaka nim aj úplne nový druh zariadení. Všetci sme znova dávali pozor. Vedeli sme však, že prídu len dva scenáre – buď to bude totálny hit, alebo slepá ulička, na ktorú sa časom zabudne ako napríklad na 3D televízory.

Ak sa nevzdáš, môžeš navždy zmeniť celý priemysel

Ako milovník technológií som mal v ruke aj druhú generáciu Foldu, aj alternatívu v podobe Galaxy Z Flip 3, ktorý sa skladá ako dámske zrkadielko – ten pre mňa, ako človeka, ktorý mobil intenzívne používa X-krát za hodinu, rozhodne nie je, pretože ho musím stále roztvárať.

Odporučil by som ho skôr niekomu, kto telefón nosí v taške, párkrát za deň niečo vybaví a na notifikácie reagovať nemusí, alebo nechce. Takýchto ľudí však poznám množstvo a kúsok je to naozaj parádny, takže sa nečudujem, keď ho u niekoho vidím.

Ja však technológie používam naozaj naplno a cez deň pracujem na mobile niekedy aj častejšie ako na počítači, keďže nesedím len v kancelárii. Vylepšenému Samsungu Galaxy Z Fold3 som sa teda po troch rokoch rozhodol znova dať šancu. Samsung vraj urobil niektoré zásadné zmeny a predsa len, zariadenie, ktoré sľubuje možnosť využívať väčší displej alebo slúžiť ako tablet a mobil v jednom, teoreticky zmysel dáva.

Klobúk dole, detské chodoby sú preč

Už po rozbalení krabice si všímam, že na displeji nie sú žiadne upozornenia, ktoré by vystríhali pred odlepovaním fólie, zarývaním nechtov a podobne. Áno, túto hlášku na krátko zobrazí priamo telefón pri prvom zapínaní, mám však pocit, že nová konštrukcia dáva výrobcovi oveľa viac sebavedomia.

 

Prichádza však aj totálny šok. Tento telefón je vodeodolný! Štandard IPX8 znamená, že nie je odolný voči prachu (prvé číslo za „IP)“, to však v praxi asi riešiť nebudeš. Druhé pre vodu, „8“,  je však rovnaká ochrana, akú ponúka napríklad iPhone alebo Galaxy S22, teda normálne pevné zariadenia. Nechápem, ako to Samsung dokázal, no overovať to asi nebudem. Fólia je nalepená tak, že ju odlepovať nenapadne asi nikomu a v prípade nejakého poškodenia (fólie, nie displeja pod ňou) ti ju určite vymenia v servise.

Zlom v strede displeja nezmizol, ale…

Zásadným kameňom úrazu prvej generácie aj všetkých skladateľných zariadení je hlavný ohyb displeja. Všímam si, že z bokov je už všetko perfektne zakryté, takže prach by pod ohybný panel napadať nemal.

Najväčší rozdiel však cítim v rukách. Pánty idú tuho, nič sa nehýbe a netrasie – skrátka, aj v otvorenom stave mám pocit, že držím rovný tablet, ktorý môžem používať a v zhone normálne položiť na stôl alebo posteľ – nie niečo superdrahé, čo musím opatrovať 24-hodín denne, dávať do puzdra alebo vždy poctivo zavrieť.

Mimochodom, pri pohľade na cenu padám na zadok druhýkrát. Z experimentálneho zariadenia „za dva litre“ teraz na webe Samsung.sk pozerám na cenovku 1 197 eur za základnú verziu s dostatočným 256 GB úložiskom a 12 GB RAM. Veď to je menej, ako za rovný Galaxy S22 Ultra, ktorý dotykové pero S-Pen podporuje tiež.

Neverím, že naozaj používam „tablet“

Pravidelne rozmýšľam, či sa k mojej práci hodí tablet a vždy prichádzam na to, že nie. Keďže potrebujem písať dlhšie texty, potrebujem nosiť ultramobilný notebook s plnohodnotnou klávesnicou. Na ostatné vybavovačky potom používam smartfón s čo najväčším displejom a tým pádom aj batériou a výdržou na jedno nabitie. Nech už je od ktorejkoľvek značky, máva prívlastky ako Max, Plus či Ultra.

A keďže nosím veľký mobil a (malý skladný) notebook, tablet by väčšinu času len ležal niekde v kúte a aj domáce surfovanie na sociálnych sieťach by som radšej robil na smartfóne. Už po pár hodinách so Samsungom Galaxy Z Fold3 si však uvedomujem, že toto pre mňa nie je rozkladací smartfón, ale skladací tablet. Pretože doma aj v práci ho mám v 99 % prípadoch roztvorený, takže pozerám na veľký 7,6-palcový vnútorný displej.

Keď niečo potrebujem, ťuknutím ho rozsvietim, kamera v hornej časti zosníma moju tvár a zariadenie odomkne. Áno, mám veľký displej, ale pri orientácii na výšku má stále len necelých 16 centimetrov, takže sa pohodlne drží. V oboch rukách, ale presne tak vlastne píšem aj na normálnom telefóne.

Nechvalne diskutovaný zlom alebo, ak chceš, priehlbina v mieste, kde sa displej skladá, je tu stále. Cítiť ju, keď po nej prejdem palcom (čo nerobím, pretože skrolujem skôr po pravej polovici) a vidno ju tiež voľným okom, pri nastavení čiernej témy prekvapivo ešte viac. V praxi však pri čítaní textov na bielom pozadí webov úplne splynie a vlastne mi nijako neprekáža. Som zvedavý, či sa jej raz zbavíme úplne.

Stroj, ktorý mám vždy so sebou

Jedným z najväčších neduhov tabletov je pre mňa fakt, že sa mi ich skrátka nechce vláčiť a ak si neberiem tašku či ruksak, neberiem ani tablet. No keď už mám tašku či ruksak, rovno do nej dávam počítač s plnohodnotnou pohodlnou klávesnicou a operačným systémom. Galaxy Z Fold3 toto rýchlo zmenil. Otvorený ho beriem zo stola, skladám na polovicu a komfortne vsúvam do vrecka akýchkoľvek nohavíc, takže je stále so mňou.

Zobraziť celú galériu (9)
Matúš Mitro/FonTech

Áno, je stále hrubý, približne ako dva normáne mobily položené na seba. Je však približne 1,5 cm veľa? Mne sa Fold nosí dobre, pretože v zatvorenom stave je o niečo užší ako bežný mobil, takže ani napriek hrúbke vrecko nevydúva po celej šírke.

Terčom pár vtipov o obezite môže byť skôr hmotnosť 277 gramov, ale znova – iPhone 13 Pro Max má 240 gramov, takže vzhľadom na to, čo Fold dokáže, mu to odpúšťam.

Väčší displej všade

V režime „smartfónu“ ho nosím vo vrecku a na 6,2-palcovom vonkajšom displeji vlastne kontrolujem všetky prichádzajúce notifikácie, prípadne odpisujem na správy za chôdze, kedy manipulácia s „knihou“ nie je ani bezpečná, ani pohodlná. Veľmi sa mi páči, že sa pozerám na klasickú domácu obrazovku s normálnymi ikonami a hore si stiahnem upozornenia. Je to skrátka normálny, len trochu hrubší mobil.

A, ako som už spomenul, užší. Z tohto dôvodu je písanie na vonkajšom displeji trochu menej pohodlné a robím viac preklepov, pretože klávesy sú viac natlačené na seba. Niečo je o zvyku, ale priznávam, že ak by som mal vedľa seba zatvorený Fold a normálny široký mobil, na správu by som odpísal skôr na ňom. Druhým preferovaným riešením by bol Fold v režime tabletu a až na koniec jeho vonkajšia obrazovka.

Bez otvárania však Galaxy Z Fold3 používam často, dokonca aj fotografujem a nakrúcam videá. Tu si všímam, že teleobjektív, základný foťák aj širokoúhly foťák majú „len“ 12 megapixelov, neexperimentujú teda s 50 Mpix alebo dokonca so 108 Mpix snímačmi ako séria Galaxy S22. Nie je tu teda ani SuperZoom, optický zoom ma priblíži len dvojnásobne a digitálny zoom potom funguje do 10-násobného priblíženia.

Zobraziť celú galériu (9)
Matúš Mitro/FonTech

Ak ide o spôsob, akým znížiť pôvodne šialenú cenu na dostupné hodnoty, možno je to dobrý obchod. Výsledky fotoaparátu cez deň aj v noci sú stále perfektné, ale fakt, že séria Galaxy S22 v tomto smere ponúka o úroveň viac, by mi dala chrobáka do hlavy.

Praktickejšia skladačka, alebo klasika s lepšími foťákmi? Nad odpoveďou by som rozmýšľal naozaj dlho.

Výhody, kam sa len pozriem

Asi ti je jasné, že keď po ceste na autobus čítam zaujímavý článok napríklad od kamoša z Messengeru, potom po usadení sa do sedačky Fold roztvorím, na veľkom displeji sa zobrazí presne tam, kde som s čítaním prestal. Podobné je to, aj keď obsah vytváram, nie konzumujem – kolegom v redakcii môžem urobiť obrovský screenshot z veľkého displeja namiesto malého natiahnutého slíža.

Samsung

Telefón však dokáže nastaviť aj opačný scenár, teda to, keď majú aplikácie po zaklapnutí zariadenia pokračovať na vonkajšom displeji.

Ten používam pre Chrome, pretože v tomto prípade sa web po zavretí smartfónu na malom displeji zobrazí okamžite, pričom systém zostáva odomknutý a okamžite reaguje na všetky dotyky. A naopak, pre Instagram alebo Netflix túto možnosť aktívnu nemám. Telefón potom zaklopím a zostáva zablokovaný, pričom odomknutie malého displeja ma dostane rovno na domácu obrazovku.

Tak môžeš na vonkajšom displeji robiť niečo iné a roztváracie „vnútro“ si nechať napríklad na zábavu.

Fontech

Väčší displej využívam na maximum

Viac displeja znamená viac možností. Samozrejme, oba displeje disponujú technológiou AMOLED, takže po prepnutí na čiernu tému maximálne šetrím silnú 4 400 mAh batériu a využívam maximálny kontrast. K dispozícii je tiež 120 Hz obnovovacia frekvencia, takže akýkoľvek pohyb alebo odozva na dotyky pôsobia okamžitým dojmom a vnútorný displej má skvelé rozlíšenie 1 768 x 2 208 bodov, čo je výrazne viac ako 2K.

Niektoré, a zďaleka nielen systémové aplikácie, širší displej okamžite využívajú a vedľa seba zobrazia napríklad roztvorené hamburgerové menu alebo náhľad na ostatné neotvorené e-maily, takže práca je o pár sekúnd rýchlejšia a vďaka menšiemu počtu potrebných klikov príjemnejšia.

Využitie aplikácií na väčšom vnútornom displeji (Fontech)

Samozrejme, využiť sa dá aj práca s dvomi aplikáciami na rozdelenom okne, pričom takéto páry si môžeš uložiť do rolovacej ponuky vpravo. Takže ak napríklad často čítaš dokumenty od kolegov alebo prezentácie a zároveň si z nich potrebuješ písať poznámky, kombo prehliadača a OneNote môžeš mať na jedno klikutie.

Zaujala ma aj možnosť otvoriť aplikáciu nie na fullscreen, ale v plávajúcom okne nastaviteľných rozmerov. V takom môžeš napríklad sledovať YouTube video počas toho, ako na pozadí robíš niečo iné. Práca s takýmito oknami ale nie je práve najintuitivnejšia a malé rohy sa lepšie chytajú perom ako bruškom prsta.

Rozdelenie vnútornej obrazovky (Fontech)

Nie všetko ale funguje ideálne. Napríklad taký Instagram, ktorý nepochybne mnohí social media manažéri využívajú aj na pracovné účely, sa zobrazuje iba s čiernymi okrajmi vpravo a vľavo. Asi však tušíš, že na všetkých tabletoch či dokonca iPade je tomu presne tak isto, no takýchto aplikácií možno nájdeš viac. Galaxy Z Fold3 zrejme nemusí sedieť ani do všetkých držiakov v aute, čo však nebol môj problém, keďže ho používam v spojení s Android Auto a displejom v strede prístrojovej dosky.

Spomínané dotykové pero som chválil a nevadí mi, že ho podporuje len väčší vnútorný displej. Väčší problém mám však s tým, že je výrazne hrubšie a na rozdiel od Galaxy S22 Ultra ho nemám šancu vložiť do tela zariadenia. Predáva sa za necelých 50 eur samostatne.

Alternatívou je flipové puzdro s priestorom pre vloženie pera. Ani to však nie je ideálne, pretože jeho predná časť, ktorá má zakrývať vonkajší displej, na ňom nepochopiteľne vôbec nedrží (napríklad vďaka vloženému magnetu). Od oficiálneho príslušenstva by som tieto detaily očakával vyladené na 100 %.

Bohužiaľ, peniaze navyše si priprav aj na nabíjací adaptér, po vzore Apple totiž Samsung do svojho tenkého balenia už žiadny nepridáva.

Okrem pár drobností skvelé zariadenie

Samotný Galaxy Z Fold3 je však vyladený absolútne perfektne. Verím, že na rozdiel od rôznych rolovacích, vysúvacích a pudrenkových konštrukcií je práve tento koncept, kedy si pohodlný tablet zoberiem so sebou ako mobil, ten pravý. Na prácu aj zábavu.

Samsung teda v roku 2019 nepredstavil revolučné zariadenie, ktoré by okamžite ovládlo trh. Svojej myšlienke však inžinieri verili a v roku 2022 je už k dispozícii v naozaj praktickej, použiteľnej a najmä cenovo dostupnej podobe. Je ešte čo vylepšovať? Možno znížiť hrúbku, priniesť tie najšpičkovejšie fotoaparáty a nájsť spôsob, akým dotykové pero integrovať priamo do tela. Je však jasné, že to, čo dnes ponúka Samsung, nikto iný zatiaľ priniesť nedokáže.

„Už túto stredu 10. augusta o 15:00 hod. sa môžeme tešiť, čo nové nám Samsung ponúkne a kam tento skvelý produkt posunie. Odhalenie nových produktov môžete sledovať naživo na YouTube kanáli Samsungu

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP