Najprestížnejšia filmová udalosť roka je za nami a aj keď oscarový večer priniesol množstvo prekvapení i úsmevných momentov, organizátori podujatia veľa dôvodov na radosť pravdepodobne nemajú. Ako informuje Variety, sledovanosť slávnostného galavečera bola najnižšia v histórii.

Prestížna filmová udalosť ani tento rok nedokázala zvrátiť nepriaznivý trend úbytku divákov, ktorým v posledných rokoch čelí. V nedeľu večer si cestu k obrazovkám našlo historicky najmenšie divácke publikum, približne 23,6 milióna divákov.

Zobraziť celú galériu (0)
Ocenený režisér Bong Joon-ho. TASR/AP

Doposiaľ najnižšia sledovanosť v histórii udeľovania Oscarov bola zaznamenaná v roku 2018 s 26,5 miliónmi záujemcov. Minulý rok sa upadajúci záujem podarilo zvrátiť , keďže prestížna udalosť k obrazovkám dostala takmer 30 miliónov divákov, tento rok už sa však upadajúci záujem opäť prejavil v plnej sile a sledovanosť oproti predošlému ročníku padla o viac než 20%.

Tom O’Neil, zakladateľ stránky goldderby.com, ktorá sa sústreďuje na informácie, novinky i predikcie ohľadom udeľovania cien, za nízkym záujmom o udalosť vidí hneď niekoľko aspektov.

Bolo to príliš predvídateľné, príliš biele a príliš nudné. Hercom, ktorí si prebrali štyri najdôležitejšie ceny, Joaquin Phoenix, Renée Zellweger, Brad Pitt a Laura Dern, už za ich výkony boli udelené ceny, takže sme tu mali veľmi málo prekvapení i nezabudnuteľných momentov.

Ďalším dôvodom, prečo filmová ceremónia už viac ľudí nezaujíma môže byť jej prílišná dĺžka. Trojhodinová šou sa môže divákovi veľmi rýchlo zunovať, umelci navyše svoje veľké momenty častokrát využívajú na politické posolstvá, ktoré sa divákom počas posledných rokoch tiež mohli zunovať.

Zobraziť celú galériu (0)
FOTO TASR/AP / Flickr

S upadajúcim diváckym záujmom však nebojuje iba Americká filmová akadémia, ale tiež ďalšie slávnostné udalosti. Zlaté glóbusy i Emmy sú pre americké domácnosti každým rokom menej atraktívne. Minuloročné udeľovanie hudobných cien Emmy si napríklad pozrelo iba 6,9 milióna divákov, čo je 33 % prepad oproti predošlému roku a zároveň najnižšia sledovanosť v dlhoročnej histórii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom