Microsoft svojím plánom odkúpiť známeho vydavateľa Activision Blizzard do herného sveta hodil atómovku a prepisoval históriu. Masívna akvizícia v hodnote bezmála 70 miliárd dolárov v hernom priemysle nemá obdoby a minuloročný nákup skupiny ZeniMax Media v porovnaní so súčasným obchodom vyzerá ako malá zastávka v supermarkete.

Microsoft vtedy získal kontrolu nad osmičkou herných štúdií, medzi ktorými nechýbali ani renomované mená v podobe spoločností Bethesda či id Software, zodpovedné za jedny z najväčších herných hitov posledných rokov.

Technologický gigant teraz nákupom Activision Blizzard svoje portfólio rozšíri ešte viac a stane treťou najväčšou hernou spoločnosťou na svete – hneď po čínskej spoločnosti Tencent a hlavnom konkurentovi na poli hier – japonskej spoločnosti Sony.

Microsoft

Najväčším nákupom v histórii Microsoft poriadne rozvíril vody a aj keď fanúšikovia Xboxu pravdepodobne nahlas jasajú, že do predplatného v podobe Game Passu čoskoro prídu staršie diely legendárneho Call of Duty a tie nové sa tam ako ťaháky objavia okamžite v deň vydania, nič zatiaľ nie je definitívne.

Obchod sa totiž ešte zďaleka neuzavrel a aj za predpokladu, že sa tak stane, nemusí to hráčov dopadnúť najlepšie. Objavovať sa tiež začínajú aj ohlasy, či Microsoft nekupuje mačku vo vreci.

Všetko môže byť inak

Aj keď si Activision Blizzard a Microsoft už podali ruky a obchod oficiálne ohlásili, 68,7 miliardovou akvizíciou sa budú ešte vo veľkom zaoberať regulačné orgány. Nálada voči silným nadnárodným korporáciám je v Spojených štátoch dlhodobo pesimistická a vládni predstavitelia začínajú vyvíjať tlak na lepšiu kontrolu ich ďalšieho posilňovania.

New York Times upozorňuje, že len v januári tohto roka federálny protimonopolný úrad oznámil iniciatívu prehodnotiť spôsoby, akým schvaľuje fúzie a akvizície, a to predovšetkým v oblasti technologických spoločností.

Aj keď sa má podobné prehodnotenie sústrediť predovšetkým na bezplatné služby, ktoré ponúkajú napríklad Google a Facebook, druhá akvizícia Microsoftu v hodnote desiatok miliard v krátkom čase môže vyvolať otázky a schvaľovanie fúzie nemusí ísť tak hladko, ako v prípade ZeniMax Media.

Bethseda

Samotný Microsoft pripúšťa, že obchod sa nemusí uzavrieť hneď a kompletizáciu akvizície očakáva niekedy v období medzi júlom 2022 a júnom 2023. Objavovať sa navyše začínajú aj informácie, že nákupy technologickej spoločnosti ešte nemusia byť finálne a spoločnosť pokukuje po ďalších herných vývojároch.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP