Udalostí posledných týždňov zmenili fungovanie spoločnosti Huawei od základov po tom, čo americké firmy dostali zákaz obchodovať s ňou bez povolenia. Výrobca smartfónov, výpočtovej techniky a telekomunikačných zariadení aktuálne hľadá náhrady za americké technológie, pričom mnoho známych spoločností s ním prestalo spolupracovať. Napriek aktuálnemu dianiu neprestane svoje dodávky pre Huawei plniť ani Panasonic, ani ďalší výrobcovia čipov, ktorí môžu ešte zachrániť Kirin 980.

Hoci sa mnohí technologickí giganti otočili Huawei chrbtom, nerozhodol sa tak spraviť každý. Viaceré známe americké firmy už spoluprácu s týmto gigantom prerušili a ten tak musí hľadať dodávateľov inde. Spoľahnúť sa už nemôže nielen na Google, Intel, Qualcomm či Broadcom, ale ani na ARM, ktorý produkuje jeho vlastné procesory pre smartfóny.

Nie každý sa otočil Huawei chrbtom

Opačnú reakciu však teraz vyjadrila spoločnosť Panasonic, ktorá podľa portálu Reuters uviedla, že bude naďalej normálne pokračovať v dodávkach pre Huawei, hoci predtým uviedla, že zastavila dodávku niektorých komponentov. Rovnako tak bude s touto čínskou firmou spolupracovať aj nemecký výrobca čipov, Infineon, ktorý sa pre Bloomberg vyjadril, že väčšina jeho produktov nespadá do reštrikcie administratívy Donalda Trumpa a pre Huawei ich bude dodávať aj v budúcnosti.

Nenechaj si ujsť
Huawei ráta s najhorším scenárom. Oznámil, kedy bude dostupný jeho vlastný operačný systém

Záchranou pre procesor Kirin 980 sa však má stať spoločnosť TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), ktorá mu poskytne bezpečnostné aktualizácie a postará sa, aby neboli ovplyvnené dodávky nového procesora Kirin 985, informuje Gizchina. Huawei však má navyše permanentnú licenciu na procesory ARMv8, ktoré tak môže vyvíjať aj bez spoločnosti ARM. Tá s ním po posledných udalostiach ukončila spoluprácu. Gigant však nebude potrebovať jej povolenie a naďalej tak môže pracovať na vlastných čipoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom